Почетна / Градина (страна 11)

Градина

Викенд временска прогноза: Еве какво време не очекува денес и утре

До понеделник претпладне нашето подрачје ќе биде под дејство на антициклон со зголемено поле на висок воздушен притисок. Па токму ова кај нас во Македонија ќе услови да преовладува претежно стабилно, суво и релативно топло време со мала до умерена локална облачност. Врнежи во најголемиот дел од државата не се …

Повеќе »

Прекрасни примери за користење на бели камења во дизајнот на вашиот двор (Видео)

Белите камења од многу различни големини може да станат вистинска декорација во градината и дворот на куќата. Тие можат да додадат боја на пејзажот, а нашиот видео избор ќе ви покаже примери како најдобро да ги користите камењата во вашиот двор. Кај нас по ефтина цена бели камења можете да …

Повеќе »

Африканска круша (Dacryodes edulis)

Африканската круша или Сафоу (Dacryodes edulis) претставува овошје кое расте на зимзелени дрвја кои ги има во влажните тропски шуми на Африка, во Ангола и во Нигерија. Во шумите низ Африка расте и до 40 метри височина, додека на плантажите значително помалку до 12 метри. Цвета со мали жолтеникави ливчиња …

Повеќе »

За места каде што косилката не може да стигне, може да се потпрете на мултифункционалниот тример YG520

За места каде што косилката не може да стигне, може да се потпрете на тримерот. Постои соодветен тример за секој тип на градина – без разлика дали е мал, среден или голем. Асортиманот на AGRINA нуди различни тримери за да одговараат на сите индивидуални потреби. Денес се посветуваме на тримерот …

Повеќе »

Забите ви се жолти? Погледнете како да ги обелите за помалку од 2 минути

Мора да сте слушнале за придобивките од кокосовото масло, кое навистина можеме да го наречеме чудо во грижата за една личност, и целосно за целокупното здравје. Но, знаете ли дека може и да ги избелите забите со тоа? Кокосовото масло ќе ви помогне да ги избелите забите за помалку од …

Повеќе »

Општо за балконските растенија

Растенијата во саксии не се развиваат толку лесно колку оние што растат во градина. Затоа секогаш треба да внимавате при изборот на цвеќињата што ќе ги чувате на балконот, бидејќи речиси е сигурно дека таму нема да успеат големите растенија. Вакви проблеми ќе немате со висечките видови цвеќиња, кои од …

Повеќе »