Почетна / Градина (страна 10)

Градина

Зошто треба да јадеме спанаќ

Спанаќот (Spinacia) е род на растенија растенија од семејството на ротквица „Amaranthaceae“. Како лист зеленчук се одгледува „Spinacia oleracea“. Листовите се богати со протеини, железо и калциумови соли и витамин A, B1, B2, C (аскорбинска киселина) и PP. Спанаќот е едногодишен лисест зеленчук. Тој е познат како „крал на зеленчукот …

Повеќе »

Сечел даб, но кога видел што има внатре, веднаш му се променил животот (Видео)

Сопственикот на имотот, Марко Митровиќ откако тргнал да расчистува по невремето направената штета. Со моторна пила почнал да го сече дабот во кој удрил гром, го засекол стеблото и се стаписал. Внатре се наоѓало ќуп полн со златници! – Видовме дека громот го уништи дабот, а кога излегов со моторна пила, …

Повеќе »

Ќе ви го одземе здивот: Видео снимено од небото над дрвјата во Тулум делува апсолутно смирувачки за да се гледа и да се слуша

Видео снимено од небото над дрвјата во Тулум, Мексико делува апсолутно смирувачки за да се гледа и да се слуша Фото: Dimitar Karanikolov Photography

Повеќе »

Тој со неговата сопруга се вратиле на село: Погледнете што се случило за 18 години!

Бразилскиот фотограф Себастијан Салгадо и неговата сопруга одлучија да ја обноват своето напуштено парче земја со 600 хектари. Заедно со оние кои сакаат, тие на нивната земја засадиле повеќе од 2 милиони садници. Како резултат на тоа, на локалитетот имало 293 видови растенија, 172 видови птици и 33 видови животни, …

Повеќе »

Глутница волци се спремаат да нападнат мали мечиња – Погледнете на крајот кој ќе ги спаси

Еден човек, видел дека мечка заедно со нејзините мечиња е во опасност. Опасноста име се заканувала од чопор волци. Човекот покажа голема храброст, ризикувајќи го својот живот за да ги спаси мечињата. Погледнете:    

Повеќе »

Какво време не очекува наредните денови?!

– МАКЕДОНИЈА Е ПРЕД НОВО ЈУЖНО И ЈУГОЗАПАДНО ВОЗДУШНО СТРУЕЊЕ КОЕ НОСИ ТИПИЧЕН ПОСТЕПЕН ПОРАСТ НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ. – НО СО САМОТО ОВА СТРУЕЊЕ ИСТО ТАКА СЛЕДНАТА СЕДМИЦА ВОЕДНО НОСИ ДЕСТАБИЛИЗАЦИЈА НА АТМОСФЕРАТА КОЈА ЌЕ РЕЗУЛТИРА ДУРИ И СО ТРАНСПОРТ НА АФРИЧКИ ПЕСОК И ПРАШИНА ВО АТМОСФЕРАТА! – НА ВИДИК Е …

Повеќе »

Како да засеете краставици

Можете да користите мали садови, кутии, териери или други соодветни садови за да посеете семе. Според нивната големина можете да ставите 1 или повеќе семиња во нив. Исто така, ќе зависи од тоа дали подоцна ќе ги засадите растенијата или не. . Сеењето на семе треба да се врши на …

Повеќе »

Тој ја распарал рибата за да ја очисти, но нема да верувате на очите што пронашол внатре

Следното видео е снимено на брегот на Мексико, а прикажува како човек со нож распарува риба. Потоа од утробата на рибата извадил вкупно 32 желки. Погледнете:  

Повеќе »

Уште едно чудо во Нотр Дам: Пчелите кои живеат на покривот на Нотр Дам останаа живи

Пчелите кои живеат на покривот на Нотр Дам се живи и зујат. Тие го преживеаа катастрофалниот пожар кој одекна во катедралата во понеделникот. Во Нотр Дам има сместено три сандаци на првиот кат на кровот над сокровишницата, уште од 2013. Секоја кошницата има околу 60.000 пчели. Геант, кој е пчелар …

Повеќе »