18.08.2022
Почетна / Градина / Лек (страна 25)

Лек

Три билки кои можат да ве направат бесмртни

Има некои билки, кои помагаат на организмот да го добие потребниот баланс. Нивното внесување покрај се, можат да додаваат години кон човечкиот живот, бидејќи тие имаат силни лековити својства. Таквите билки се нарекуваат адаптогени. Тие можат, на пример да го нормализираат нивото на шеќер во крвта или да го спуштаат …

Повеќе »

Тробојна темјанушка (Viola tricolor)

Тробојната темјанушка (Viola tricolor hortensis) е едногодишно зелјесто растение кое расте до 20см со шупливо и разгрането стебло. Се појавува во почетокот на 19 век кога градинарот Лорд Џејмс Гамбер започнува да вкрстува различни претставници од овој род. Имаат вретеновиден корен. Листовите на долниот дел се ви вид на срце. …

Повеќе »

Индиска билка помага при дијабетес

Научниците изолираa екстракт од индиско растение, коe може да помогне во лекувањето на дијабетес. За таа цел истражувачите од универзитетот “Суинбoрн” во Австралија истражуваат 12 видови растителни екстракти од лековити растенија. Тие ја следат способноста да се забави дејството на два ензима, кои играат клучна улога во метаболизмот на јагленохидратите, …

Повеќе »

Чудесните својства на каланхоето

Чудесните својства на каланхоето одамна се користат во домашните лековити рецепти. Тоа помага при настинки, металоиди, забоболка. Сокот од каланхое нè штити од вируси, бактерии, го запира крварењето, совршено лекува рани. Тој е богат со витамини и микроелементи. Значи постојат неколку важни причини да си одгледувате сопствено каланхое дома. При …

Повеќе »

Кинески чаеви – одгледајте сопствен чај

Веке пред крајот на зимата секој градинар почнува да планира што ке одгледува следната сезона за одгледување. Веќе не ве привлекува секоја година да одгледувате домати, пиперка и краставица? Размислувате за промена? За нешто егзотично? Што ќе кажете на идеата оваа година да одгледате сопствен чај?! Во родот чаеви (Camellia) …

Повеќе »

ВРЕМЕ Е ЗА ВИНО ОД Шипка! СРЦЕТО станува како НОВО, а камења во бубрезите исчезнуваат! (Рецепт)

Шипката е необично корисен и незаслужено потценет плод. Научно е докажано дека тие ги содржат речиси сите неопходни витамини за организмот што ги прави вистинска витаминозна бомба за зимата. Со лесно направено вино од Шипка срцето почнува да работи како ново, а камењата во бубрезите исчезнуваат. Оцетот од шипка пак …

Повеќе »

За лекување на карцином помага црн боз

Црниот боз е исклучително корисно растение. Растението црн боз има кичесто жолто-бела боја и цвета во мај и јуни. Можат да се користат листовите, плодовите и неговата кора. За лекување на карцином и други болести помага црн боз. Од бозот може да се приготви лушпа која се пие како чај. …

Повеќе »

Направете сами чај од бозел

Една чајна лажица (10 g) од исушени цветови на бозел, се попарува со чаша жешка вода. Садот треба да биде покриен 20 -30 минути. Потоа се процедува и се пие засладен со мед, 15 минути пред јадење. Како чај за потење многу голема ефикасност покажува мешавината од еднакви количества цвет …

Повеќе »

Флуорит – Минералот кој е добар е при третирање на кожни болести

Обоеност: Пурпурна, зелена, жолта, сина, безбојна Основни карактеристики: Духовен мир, фокусираност, поврзаност Овој Кристал е погоден за воспоставување на поврзаност помеѓу телото, емоциите, разумот и духот. Посебно е ефикасен кога се користи како прочистувач во просторот против различните видови на геопатогени зрачења. Се препорачува на ученици или студенти затоа што …

Повеќе »

Ангелика

Името потекнува според една легенда, во која се кажува дека на некој ангел му се сонило за Аглеликата како растение кое ќе ја излечи чумата (тогаш смртоносна болест), па според тоа е наречена Ангелика или Архангел. Народот оттогаш ги користи сите делови од растението, верувајќи дека ќе им помогнат против …

Повеќе »