05.07.2022
Почетна / Градина / Лек (страна 24)

Лек

Жолт афион (Glaucium flavum Grantz.)

Жолтиот афион или мак расте на напуштени камени и суви тревни места. Корисен дел му се надземните делови кои се берат за време на цветањето и се сушат на сенка или во машина за сушење алишта. Содржи изохинолинови алкалоиди. Надземниот дел на жолтиот мак поседува нагласена противокашлична акција. Тој е …

Повеќе »

Мочуришен тажник (Filipendula ulmaria (L) Maxim.)

Мочуришниот тажник уште се нарекува брастнолистно оревче, отвратниче, кое расте крај планинските потоци, реки, извори, мочуришта до 2300 метри надморска височина. Претставува повеќегодишно растение кое е влекач што лази. Растението е медоносно. Корисен дел е надземниот дел и кореништето. Надземниот дел се бере пред цветањето – јуни-јули, а кореништето се …

Повеќе »

Излекувајте го циститот со магдонос!

Циститот е едно од најчестите заболувања кај жените. Дури само да изладени или да одлучите да го јадете зготвен тој сепак е многу корисен за здравјето на човекот, но и за губењето на циститот. Препораките се 1 врска магдонос, една лажица мед и едно пиво се варат 10 минути. По …

Повеќе »

Полско лутиче

Полското лутиче кое латински се нарекува „Ranunculus acris“. Народниот назив „лутиче“ води потекло поради тоа што може да предизвика „луто“ чувство на кожата. Се среќава во сите делови на Европа, па и кај нас. Претставува влакнесто растение со извишени витки стебленца и жолти цветови на кој се забележуваат пет венечни …

Повеќе »

Сок од репка против деменција и рак

Чаша сок од репка не само што го намалува високиот крвен притисок, но ја забавува и прогресијата на деменција и го спречува развојот на тумори, покажува новото истражување. Лековитите својства на репката станаа предмет на истражување од страна на професионалците од целиот свет. По серија научни тестови станува јасно дека …

Повеќе »

Многу билки освен во дворот или градината може да ги засадите и во вашиот дом

Пролетта, летото, есента и зимата се одлични годишни времиња за одгледување на билки. За да ја започнете вашата година за одгледување на билки во градината или домот, прво треба да се одлучите што точно ќе растете и за која намена. Доколку барате совет и сакате да набавите билки тоа може …

Повеќе »

Чајот од Јоргован е вистински еликсир: Тој лечи реума, депресија и ја прочистува крвта

Јоргованот е растение што потекнува од Балканот, а ова се неговите лековити својства. Во медицински цели, јоргованот се подготвува како чај, користејќи ги неговите цветови, корен или семе. Се верува дека имаат многу моќно лековито дејство, па дури и се користи за лечење на сериозни болести како што е маларијата. …

Повеќе »

Каланхое – лек во саксија

Многу растенија со лековити својства можат да се одгледуваат во домашни услови за да ви се при рака кога ќе ви бидат потребни. Каланхоето е едно од нив. Неговите лековити својства биле познати уште во длабока древност. Можете да го одгледувате во саксија и така цветот ем ќе краси вашиот …

Повеќе »

Лекување со растенија – запек на бебето

Речиси секоја мајка на бебе се возбудува од оваа тема: има ли бебето мое запек? Знаеме дека запекот кај бебињата е нормален физиолошки процес. Дури точниот збор за него не е “запек”. Едноставно апсорпцијата на мајчиното млеко од бебето одвива се одвива целосно, дигестивниот систем му се развива и почнува …

Повеќе »

БИЗНИС НА ИДНИНАТА: Kилограм чини 100.000 евра

Милош Богдановиќ од Србија собира пчелин отров за кој, како што вели тој, фармацевтите богато плаќаат. Со него се лечат најразлични болести, дури и оние најтешките како што е ракот. Цената на оваа лековита состојка се движи од 20.000 до 100.000 евра за килограм, а со неа се преват лекови …

Повеќе »