05.07.2022
Почетна / Градина / Лек (страна 23)

Лек

Со Алое и мед Клеопатра го негувала своето лице

Еден рецепт за убава кожа и здраво лице, бил користен и од страна на Клеопатра. Таа се сметала за најубавата жена од своите современици. Еве ги состојките кои ви требаат за овој необичен крем, кој ќе ги отстрани дамките од вашето лице и ќе ја направи вашата кожа сјајна: 5 …

Повеќе »

Рецепт на дедо Стојан: Како да исфрлите камен од бубрег за 21 ден

Моето име е Стојан. Мојот другар Зоран, ми се пожали дека има проблем со камен во бубрег и решив да му помогнам и да пронајдам решемие за неговиот проблем. Распрашувајќи се по моите пријатели, дознав дека сопругата на Веле, исто така имала поголем калцификат во десниот бубрег и дека успеала …

Повеќе »

ЕФИКАСЕН ЛЕК ПРОТИВ ПРВУТ: РАСТВОР ОД БРШЛЕН

Бршленот е важен дел од домашната апотека. Зошто не пробате да се излекувате со природни средства пред да се одлучите за хемија? Сега ќе ви објасниме како се приготвува домашен раствор од бршлен кој ќе ви послужи за: бронхит, бело прање( овде се прават промивки на вагината), обилни менструации, болести …

Повеќе »

Кои растенија помагаат при кашлица

Со приближувањето на зимата треба да се помириме со фактот дека секој од нас може ќе преболедува барем еднаш. Кои растенија можеме да ги користиме наместо скапи лекови за да се справиме со мачна кашлица и да заштедиме некој лев? 1. Роза – Може да се користи целото растение, бидејќи …

Повеќе »

Змиско млеко (Chelidonium majus L.)

Змиското млеко, жолтеничето или жолтата млечка растат низ целата земја во шумите и влажни места, грмушките и напуштените земјишта. Корисен дел се надземните делови на растението, кои се берат и сушат за време на цветањето. Сушењето е најдобри да се одвива на сенка или во машина за сушење при 45 …

Повеќе »

Одгледувањето на коноп е познато уште во историјата

На ова едногодишно растение латинското име е „Cannabis” и потекнува од фамилијата Конопоцветни. Има три вида „Cannabis sativa“, „Cannabis indica“ и „Cannabis ruderalis“ Во република Македонија одгледувањето на коноп е познато уште во историјата и тоа во делови каде има поголем процент на влага. Се сее во месец март. Расте …

Повеќе »

Еукалиптус (Eucalyptus globules Labill.)

Еукалиптусот расте на суви места. Растението е пренесено од островот Тасманија и Австралија. Расте во Јужна Европа. Корисен дел му се лисјата на растението и етеричните масла од нив. Во својот хемиски состав содржи етерични масла, тен материи, органски киселини, горчливи материи, смолести материи, восоци и др. Маслото од еукалиптус …

Повеќе »

Камилицата како лек за се!

Ретко ќе најдете домаќинство во кое не се чува кутија со исушени цветови на оваа нежна и убава билка која во изобилие расте на нашите простори. Сепак, ретко кој знае колку е камилицата здрава и каква се примена може да најде во нашето секојдневие… Камилицата на нашите простори е синоним …

Повеќе »

Кактус Гастерија

Гастеријата е јужноафрикански сукулент кактус, со брадавичести листови во форма на јазик, поради што во некои земји го нарекуваат “волски јазик”. Родот на овој кактус брои околу 80 видови. Тие се од големото семејство Лилиеви. Во својата татковина растат под дрвја и грмушки. Листовите на гастеријата достигнуваат во должина до …

Повеќе »

Канада ја легализира марихуана за рекреација

Сенатот на канадскиот парламент ја одобри легализцијата на марихуаната за рекреативни цели со закон кој го регулира неговото одгледување, дистрибуција и продажба, објави францускиот печат и ББС. Земјата е прва меѓу членовите на Г7 за легализација на марихуаната за рекреациони цели. Поседувањето канабис во Канада е криминал од 1923 година, …

Повеќе »