Почетна / Градина / Лек (страна 10)

Лек

Сок од репка против деменција и рак

Чаша сок од репка не само што го намалува високиот крвен притисок, но ја забавува и прогресијата на деменција и го спречува развојот на тумори, покажува новото истражување. Лековитите својства на репката станаа предмет на истражување од страна на професионалците од целиот свет. По серија научни тестови станува јасно дека …

Повеќе »

Овие растенија помагаат во борбата со астмата

Астмата во многу случаи се должи на алергија. Таа обично влијае во зрелата возраст, но се сретнува исто така кај децата и адолесцентите. Таа е еден вид детска болест, која во последно време се сретнува се почесто и во многу случаи се должи на алергија. Кога ќе забележите кај детето …

Повеќе »

Многу билки освен во дворот или градината може да ги засадите и во вашиот дом

Пролетта, летото, есента и зимата се одлични годишни времиња за одгледување на билки. За да ја започнете вашата година за одгледување на билки во градината или домот, прво треба да се одлучите што точно ќе растете и за која намена. Доколку барате совет и сакате да набавите билки тоа може …

Повеќе »

Растението левзеја дава енергија и здравје

Иако наликува на магарешки трн, левзејата е далеку од ова растение. Виолетовите соцветија на растението се мошне енергизирачки дополнувања на животот на секого. Тие помагаат при пролетен замор, депресија, полова слабост. Левзејата (Leuzea carthamoides), или уште позната како Маралов корен, е билка која расте во планинските реони на Монголија, Русија …

Повеќе »

Чајот од Јоргован е вистински еликсир: Тој лечи реума, депресија и ја прочистува крвта

Јоргованот е растение што потекнува од Балканот, а ова се неговите лековити својства. Во медицински цели, јоргованот се подготвува како чај, користејќи ги неговите цветови, корен или семе. Се верува дека имаат многу моќно лековито дејство, па дури и се користи за лечење на сериозни болести како што е маларијата. …

Повеќе »

Каланхое – лек во саксија

Многу растенија со лековити својства можат да се одгледуваат во домашни услови за да ви се при рака кога ќе ви бидат потребни. Каланхоето е едно од нив. Неговите лековити својства биле познати уште во длабока древност. Можете да го одгледувате во саксија и така цветот ем ќе краси вашиот …

Повеќе »

Растенија кои ни помагаат при умор на нозе

Уморните нозе се проклетство за секоја жена. Особено, за оние кои на работа се во многу движење и тоа на високи чевли. Олеснувања на нозете со маст од рузмарин Супена лажица со исецкани свежи листови од рузмарин се мешаат со 10 лажици свежа свинска маст. Измешајте ги добро и бидете …

Повеќе »

Иглика – жолта (Primula officinalis (L.) Hill.)

Игликата ја среќаваме во грмушките, шумите и ливади во предпланинските реони на земјата. Корисен дел се цветовите, листовите и корењата на растението. Цветовите се берат за време на расцветувањето, листовите – по прецветувањето. Се сушат на сенка или во машина за сушење алишта до 40 °C Во својот хемиски состав …

Повеќе »

Момина солза при забрзан срцев ритам

Нежната и убава момина солза (Convallaria majalis) е тревесто растение од семејството Рускусови. Таа позната и под името крин на долината. Во листовите и цветовите на момината солза има содржина на етерични масла, сапонини, смоли, органски киселини и шеќери. Тие имаат корисни својства кога се извлечени и обработени по правилен …

Повеќе »

Овие 3 растенија лекуваат брадавици!

Растенијата се едни од испробаните средства за отстранување на брадавици! Се препорачуваат неколку рецепти со природни производи, кои ги елиминираат непријатните кожни појави. Ви нудиме неколку од нив, кои можете да ги користите: – Пршлика – лушпа од растенија против брадавици и се подготвува од пршлика. 2 лажици од растенијата …

Повеќе »