Почетна / Градина / Храна (страна 5)

Храна

Чудото на долговечноста – доволно е да јадете само по едно на ден

Стара поговорка вели “Едно јаболко на ден го држи докторот подалеку од мене” а таа уште еднаш беше потврдена откако британско истражување покажа дека плодот е скоро толку ефикасен како и апчињата, за превенција од инфаркт и мозочен удар, пишува весникот ” Daily Express “, пренесе Мојата убава градина. Авторите …

Повеќе »

На денешен ден Колумбо запишал дека пронашол „вкусно растение од кое живеат луѓето“. Тоа беше прв пишан документ во кој се спомнува пченката

На денешен ден морепловецот Кристофер Колумбо во својот дневник запишал дека пронашол „едно вкусно растение од кое живеат луѓето“. Тоа беше прв пишан документ во кој се спомнува пченката. Американските индијанци ги учеле колонистите како да одгледуваат пченка, вклучувајќи и неколку видови жолта пченка кои се уште се популарни како …

Повеќе »

Како за помалку од 3 секунди да откриете дали храната е ГМО

ГМО производите имаат штетен ефект врз човечкиот организам, велат голем дел од научниците. Некои од нив, сепак сметаат дека сеуште нема финални извештаи за храната од ГМО. Горчливата вистина е дека веќе над 80% од храната е генетски модифицирана. Никој производител нема да пише на етикетата предупредување дека производот е …

Повеќе »

Храна за Марс: Чешките научници растат зеленчук во воздухот, без почва и скоро без вода

Проектот е дел од идната подготовка за преместување на човештвото во Марс. Првата жетва вклучува зелена салата, ротквици и зачини како што се босилек и нане. Според научниците, нивниот вкус е супериорен затоа што тие се одгледуваат во целосно контролирано опкружување, со соодветни дози на светлина и минерали. Растенијата се …

Повеќе »

Димковски: Преку мерките од ИПАРД 2 и од националните програми ќе го поттикнеме производство на преработки од праз

Министерт за земјоделствo, шумасртво и водостопанство, Трајан Димковски вчера во с. Градошорци, општина Василево, присуствуваше на традиционалната манифестација „Ден на празот“, којшто се одржува по 12-ти пат. Министерот Димковски посочи дека празот е бренд за овој регион, а со цел да се зголеми производството, оваа култура е финансиски поддржана преку …

Повеќе »

Ова се дел од причините зошто да јадеме лути пиперки

Децата кои имаат проблеми со концентрацијата, ќе го подобрат успехот, ако јадат лута храна, бидејќи лутото го стимулира мозокот. Лутите пиперки се идеални и при грипот и настинката. Ги прочистува дишните патишта и го отпушува носот, а ја намалува и непријатноста при зголемена температура. Исто така лутите пиперки го зголемуваат …

Повеќе »

За овој ветеран-претворен-урбан фармер, цела љубов започна со дрво од лимон

Кога Кели Карлајл беше ангажирана како специјалист за операции со морнарицата на САД, храната што ја јадела во хаосните сали доаѓала од канти и кутии, а не од фарми, вели таа. Карлајл беше на активна воена должност од 2001 до 2005 година. Во тоа време, нејзиниот фокус беше обезбедување на …

Повеќе »

ИСПЛАТЕНИ 195 МИЛИОНИ ДЕНАРИ ЗА СУБВЕНЦИИ ЗА ПРЕДАДЕНО МЛЕКО И ЗА ОРИЗОВА АРПА

Агенцијата за финансиска подршка во земјоделството и руралниот развој ги исплати субвенциите за предадено млеко и за оризова арпа во вредност од вкупно 195 милиони денари. Од вкупната сума 153,4 милиони денари легнаа на сметките на млекопроизводителите и 41,4 милиони денари на сметките на 1.130 оризопроизводители, за дополнителната субвенција од …

Повеќе »

Што се случува со телото кога јадете модар патлиџан?

Модриот патлиџан, исто така наречен син домат, е растение од семејството Компирови. Растението носи плод со истото име, кое широко се користи како зеленчук при готвењето. Модриот патлиџан е близок роднина на доматот и компир и потекнува од Индија и Шри Ланка. Така, повеќето луѓе сметаат дека модриот патлиџан е …

Повеќе »

Овогодишнава берба на јаболкава, е една од поголемите катастрофи што ја има снајдено Преспа

„Може ли човек да биде среќен во несреќна држава? Овогодишнава берба на јаболкава,драги мои,е една од поголемите катастрофи што ја има снајдено Преспа и особено нас овоштарите.Работнициве недисциплинрани (а добро е што ги има,зошто други нема),времево претопло,родов намален,очекувањата големи,разочаравуњата уште поголеми,ценава под сите очекувања а критериумиве се построги…!?Притоа,незнам само дали …

Повеќе »