Почетна / Градина / Храна (страна 36)

Храна

Градинарскиот центар Фоја, ви нуди голем асортиман на овошки по акциска цена

Невообичаено, но моменталните временски услови претставуваат идеална прилика за садење на овошки. Градинарскиот центар Фоја, ви нуди голем асортиман на овошки, со цена од 200 денари по садник. Погледнете ја нивната акциска понуда:

Повеќе »

За сите пчелари и љубители на свежиот планински мед: За мед директно од централа (Видео)

Револуционерно откритие во производството на мед. Сандак за пчели кој со сигурност ќе ги потисне и замени старите традиционални сандаци. Медот протекува и се собира директно во тегли или канти, а притоа тоа не му наштетува и не ги загрозува пчелите. За што поконкретно се работи погледнете во видеото во …

Повеќе »

Еве до кога земјоделците можат да поднесуваат барања за субвенции за градинарски и овошни култури

Во тек е рокот за поднесување барања за финансиска поддршка за произведени и продадени градинарски и овошни култури во преработувачките капацитети. Барањата може да се поднесуваат до 25 декември по електронски пат во подрачните единици на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Во прилог на барањето се доставува и потврда …

Повеќе »

Најтешкиот морков во светот

Боб Аинстоун сеуште го држи светскиот рекорд во најтешки моркови. Тој ги има одгледано најтешките моркови во неговата градина во САД уште во 1973 година. Морковите биле тешки 1,03 килограми.

Повеќе »

Габичката Кири е вистинска вијагра

Габичката Кира Јари расте во мртвите гасеници кои можат да се пронајдат само на Хималаите, а во многу земји се користи како афродизијак. Ретката габа која ги убива гасениците, а потоа расте во нивните тела, во некои земји се користи како средство за зајакнување на машката потенција. Габата ја стекна …

Повеќе »

По седми пат организиран Фестивалот на фигури од овошје и зеленчук „СОЧНИ ФИГУРИ“

Здружението за промоција и едукација за храна и заштита на биодиверзитетот SLOW FOOD „Св. Наум Охридски“ по седми пат го организираше Фестивалот на фигури од овошје и зеленчук СОЧНИ ФИГУРИ. Иако со задоцнување заради изборите, поводот е Светскиот ден на храната 16 Октомври. Поканети беа повеќе училишта од земјава, чии …

Повеќе »

Изложени две гигантски тикви кои тежат 627 килограми и 596 килограми

Две гигантски тикви се изложени во фармаската градина во Мичиген кои тежат 627 килограми и 596 килограми! Тие се одгледани од страна на долгогодишниот натпревачрувач по одгледување тикви, Џо Плат од Комсток. 

Повеќе »

Производителите на ориз ќе добијат зголемена субвенција од 18 илјади денари по хектар

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски денеска присуствуваше на манифестацијата „Денови на кочански ориз“ во Кочани. Со симболично зажнејување на оризот на нивите на Институтот за ориз во Кочани, министерот Николовски и официјално го означи почетокот на годинешната жетва на ориз. Денеска на денот на оризот, министерот Николовски …

Повеќе »

Македонија губи 20 отсто од земјоделското производство поради несоодветно складирање

До 20 отсто годишно достигнуваат загубите во македонското земјоделство поради несоодветното складирање, покажува последната анализа на „Руралана коалиција“. Во светски рамки, овој тип загуби во агро бизнисот се движат од 5 до 10 отсто. – Секоја година голем дел од земјоделското производство во Македонија пропаѓа поради несоодветно чување, во импровизирани …

Повеќе »

Откупот и продажбата на земјоделски производи се зголемени за 11.8%

Според податоците на Државниот завод за статистика, во второто тримесечје од 2017 година, откупот и продажбата на земјоделски производи се зголемени за 11.8% во однос на истиот период од претходната година. Кај откупот на земјоделски производи од индивидуалните производители е забележано намалување за 8.4%, а кај продажбата на земјоделски производи …

Повеќе »