16.05.2022
Почетна / Градина / Храна (страна 22)

Храна

Храна за Марс: Чешките научници растат зеленчук во воздухот, без почва и скоро без вода

Проектот е дел од идната подготовка за преместување на човештвото во Марс. Првата жетва вклучува зелена салата, ротквици и зачини како што се босилек и нане. Според научниците, нивниот вкус е супериорен затоа што тие се одгледуваат во целосно контролирано опкружување, со соодветни дози на светлина и минерали. Растенијата се …

Повеќе »

Димковски: Преку мерките од ИПАРД 2 и од националните програми ќе го поттикнеме производство на преработки од праз

Министерт за земјоделствo, шумасртво и водостопанство, Трајан Димковски вчера во с. Градошорци, општина Василево, присуствуваше на традиционалната манифестација „Ден на празот“, којшто се одржува по 12-ти пат. Министерот Димковски посочи дека празот е бренд за овој регион, а со цел да се зголеми производството, оваа култура е финансиски поддржана преку …

Повеќе »

ИСПЛАТЕНИ 195 МИЛИОНИ ДЕНАРИ ЗА СУБВЕНЦИИ ЗА ПРЕДАДЕНО МЛЕКО И ЗА ОРИЗОВА АРПА

Агенцијата за финансиска подршка во земјоделството и руралниот развој ги исплати субвенциите за предадено млеко и за оризова арпа во вредност од вкупно 195 милиони денари. Од вкупната сума 153,4 милиони денари легнаа на сметките на млекопроизводителите и 41,4 милиони денари на сметките на 1.130 оризопроизводители, за дополнителната субвенција од …

Повеќе »

Овогодишнава берба на јаболкава, е една од поголемите катастрофи што ја има снајдено Преспа

„Може ли човек да биде среќен во несреќна држава? Овогодишнава берба на јаболкава,драги мои,е една од поголемите катастрофи што ја има снајдено Преспа и особено нас овоштарите.Работнициве недисциплинрани (а добро е што ги има,зошто други нема),времево претопло,родов намален,очекувањата големи,разочаравуњата уште поголеми,ценава под сите очекувања а критериумиве се построги…!?Притоа,незнам само дали …

Повеќе »

Димковски: Со конкретни мерки ги поддржуваме малите производители на традиционални земјоделски производи

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, денеска присуствуваше на отворањето на прв „Слоуфуд салон“, под мотото „Храната е движење“, на којшто повеќе производители на традиционална храна ги презентираа своите производи. Министерот Димковски во своето обраќање порача дека во целиот синџир на производство на храна, важна улога имаат малите …

Повеќе »

Д-р Бибан: Не, храната не е лек за секого

„Не е точно тврдењето на некои нутриционисти кои велат дека храната може да го излекува секого. Точен е фактот дека храната води до излекување и обнова на здравјето, но само на оној кој вистински и целосно ќе ја прифати правилната исхрана како начин на лекување. За жал, засега тоа се …

Повеќе »

Димковски на одбележување на Светскиот ден на храната, со концептот за училишни градини до едукација на младите за вредноста на производството на храна

Денеска, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, заедно со постојаниот координатор на Обединетите нации во Република Северна Македонија, Росана Дуџак и со градоначалникот на општина Гази Баба, Борис Георгиевски, присуствуваше на одбележување на Светскиот ден на храната во , ООУ “Крсте Мисирков” во Гази Баба. Оваа година, Светскиот …

Повеќе »

СУГС „Браќа Миладиновци“ во Кисела Вода доби модерен пластеник за производство на градинарски и цвеќарски култури

Учениците од земјоделската струка во СУГС „Браќа Миладиновци”, во Кисела Вода, во рамки на проектот за „Промоција на органското производство во средните стручни училишта” добија современ пластеник, донација од Чешката Република. Вчера директорката на училиштето, Елизабета Ангелеска и чешкиот амбасадор, Мирослав Томан свечено го пуштија во употреба пластеникот. На отворањето …

Повеќе »

Протест на холандските земјоделци поради загадувањето на азотот во земјата

Илјадници земјоделци формираат голем протест во Холандија во знак на протест, јавува Би-Би-Си. Првично, 10.000 земјоделци планираа да излезат со своите трактори и да ги возат полека по главните автопати кон Хаг, за да се вклучат кон протестите. Всушност, според полицијата на БиБиСи, во протестот учествувале над 2.200 земјоделци, пренесува …

Повеќе »

Саудиска Арабија ја гради најголема стаклена градина во историјата на кралството

Деновиве, корпорацијата Дава склучи договори со Debets Schalkena за изградба на стакленички комплекси на три различни локации со вкупна површина од 44 ха. Ова е најголема инвестиција во стаклена градина во целата историја на Кралството Саудиска Арабија, пишува „ХортиДејли“. Глобалните проблеми со безбедноста на храната, природните непогоди, сушата и недостигот …

Повеќе »