Почетна / Градина / Хортикултура (страна 7)

Хортикултура

Најубавата цветна градина во светот за прв пат затворена после 71 година

Повеќето од вас веројатно сте слушнале за светски познатата градина Кукенхоф – најубавата градина со лалиња во светот. Овој парк го посетуваат милиони туристи секоја година, што е сериозна бројка со оглед дека таа е отворена само во пролет. Работниот тим ја одржува градината да изгледа добро, вклучително и оваа …

Повеќе »

Ова е најосаменото дрво во светот

Ова дрво изгледа извонредно и навистина е така. Се наоѓа на островот Кембел, 800 км од јужниот остров на Нов Зеланд, и тоа е признаенo како најдалечното дрво на светот според Гинисовиот рекорд. Неговите најблиски браќа и сестри се оддалечени 220 км од Оукландските острови. Доколку ве интересира ботаника, веројатно …

Повеќе »

Глетка која сите би ја посакале: Погледнете како во природна средина расте најпопуларното цвеќе Кала

Калата потекнува од Африка каде расте слободно на влажни подрачја и мочуришта, а кај нас најмногу се одгледува како режено цвеќе. Може да се одгледува и во саксии како собно растение, но успева и на отворен простор. Во зависност од видот може да порасне до 1,5 m во височина, со …

Повеќе »

Сопругот и засадил цело поле со цвеќиња, за неговата слепа жена за да може барем да ги мириса

Кога неговата сопруга го изгубила видот, еден фармер посадил илјадници мирисни цвеќиња околу нивниот дом, за да се вратат заедно од тагата. View this post on Instagram Loving Husband Spends 2 Years Planting Thousands Of Flowers 🌸 For His Blind Wife To Smell. #AllYouNeedIsLove #芝桜 #shibasakura #MiAmor #Repost #BoredPanda http://www.boredpanda.com/husband-plants-flowers-blind-wife-kuroki-japan/ …

Повеќе »

5 креативни идеи за уредување на мали дворови

Со оригинални идеи и ефективни градинарски елементи, дури и најмалото парче зелено може да стане оаза за сите да се восхитуваат. Градинарскиот мебел не мора да биде скап. Со помош на блокови и греди, можете да трансформирате дел од вашиот двор или тераса во модерен агол за да уживате во …

Повеќе »

Погледнете гo најголемиот цветен парк во светот (Фото)

Освен со највисоката зграда во светот Бурж Халифа, Дубаи може да се пофали и со најголемиот цветен парк распослан на 70 илјади квадратни метри. Единствената атракција се вика “разнобојна оаза” и привлекува туристи од целиот свет. Арапската земја, која е омилена дестинација за многу богати луѓе, освен со супер луксузни …

Повеќе »

Како светските познати паркови: Погледнете ги 4.те идејни решенија за паркот во Карпош

Новиот градски парк што започна да се создава крај реката Вардар во Карпош 4, наскоро ќе започне да го добива својот препознатлив лик. На конкурсот што беше распишан минатиот месец пристигнаа 19 идејни решенија, а мешовитата комисија на Град Скопје и Општина Карпош издвои четири од нив како најкреативни, иако …

Повеќе »

Што значи ако добиете цвеќе во црвена, портокалова, жолта или друга боја?!

Преку изборот на бои можеме да подариме не само убавина и расположение, но и да предадеме желби или порака: Боите на цвеќињата имаат различни симболики. Еве некои од нив: Црвена: Симболизира власт сила, победа, сила, но и страсна љубов. Портокалова: Бојата на великодушноста во духовен и физички план, лекува, дава …

Повеќе »

Погледнете ја една од најубавите улици во Скопје: Расцветаа јапонските цреши на улицата Максим Горки (Фотографии)

Расцветаа јапонските цреши на улицата Максим Горки, кои го красат центарот на Скопје . Овој дрворед во ноември минатата година беше обновен со 18 нови јапонски цреши.  Погледнете како изгледа улицата Максим Горки во моментов:

Повеќе »

Ги заслепува гостите: Погледнете како изгледа градината со орхидеи во Лонгвуд

Повеќе од 7.000 орхидеи од сите форми и бои ги заслепуваат гостите во брилијантни дисплеи низ Лонгвуд градините во текот на годинашната „Орхидеја Екстраваганција“. „Нашите градинари сега работат напорно за да им дадат најголема грижа на нашите примероци од орхидеи. Во меѓувреме, нашата куќа со орхидеи е повеќегодишен фаворит, која …

Повеќе »