Почетна / Градина / Хортикултура (страна 6)

Хортикултура

Вистерија: Дрвото кое разубавува многу дворови

Татковината на ова раскошно дрво познато и по иметo Глиценија се Јапонија и Кина. Глицин или Вистерија – „Wisteria“ е од семејството на гравовите (Fabaceae-поранешното Leguminoseae) растение. Наречена е во чест на професорот по анатомија на Пенсилванскиот Американски Универзитет Каспар Вистер – „Caspar Wistar“ (1761-1818). Стеблата му достигнуваат должина од …

Повеќе »

Како да се „опколите“ со жива ограда

Живата ограда (која било) е најдобро да се сади на пролет или во есен, а доколку се одлучите за контејнерски садници оваа работа можете да ја извршите во текот на целата година. Голем број на растителни видови погодни за формирање на жива ограда овозможуваат за секоја положба и секое земјиште …

Повеќе »

Зелените ѕидови стануваат се повеќе „ин“ – Хорти Експерт МК се професионалците кои ќе ви помогнат во реализацијата

Отсекогаш сте сакале да имате градина во својот дом? Зелените ѕидови стануваат се повеќе „ин“ во хортикултурата и се повеќе можеме да ги приметите по урбаните дворови. Освен тоа и загадувањето на воздухот е проблем кој што станува се поголем. И покрај тоа што е невидлива закана, нејзините штетни ефекти …

Повеќе »

Хоја – Намотајте ја околу жица, за да направите исклучително атрактивно растение

Хојата е род со над 200 вида тропски растенија, со потекло од Индија, Кина и Австралија. Може да ја сретнете по име – Восоче. Крстена е на ботаникот Томас Хој. Хојата е зимзелена лиана со тенки и долги стебленца кои можат да достигнат должина од 4 метри. Листовите на различните …

Повеќе »

Комбинации за балконот

Се поголем е интересот за разубавување на балконите. Цвеќињата обично кои обично успеваат на балконите се размножуваат релативно лесно и сакаат добро осветлени места. Ако балконот е јужно, југозападно или југоисточно на него најдобро ќе расте цинијата, астрото, петунијата, невенот, вербената. Соодветни видови за северниот балкон се латинката, целозијата, грамофончето. …

Повеќе »

15 оригинални идеи за вашите растенија да изгледаат поубаво во вашата градина или балконот!

Ако ви е веќе досадно да го гледате истото дома и сакате да му дадете природен, свеж и домашен изглед, од Crafty Daily препорачуваат 15 идеи што ќе го направат Вашиот дом неверојатно место.

Повеќе »

Решил да не плаќа повеќе кирија: Еве каква ефтина куќа си направил (Видео)

Маж од Белорусија се решил да не плаќа кирија, па си направил малa куќичка за 2.000 долари. На само 16 квадратни метри тој направил куќа која ги има сите потребни услови. Погледнете на следната страна:

Повеќе »