18.01.2022
Почетна / Градина / Хортикултура (страна 5)

Хортикултура

Наjкривата улица во светот е една од најубавите

Lombard Street во американскиот град Сан Франциско не е само најкривата улица во светот, но и една од најубавите. Се наоѓа помеѓу улиците Hyde и Leavenworth и вреди повеќе од невообичаено. Всушност, колку чудно да звучи, осумте нејзините остри кривини во една делница се создадени за да ја направат побезбедна. …

Повеќе »

Есенска декорација на балконот – Еве неколку прекрасни идеи

Иако веќе е есен, балконот може да остане полн со прекрасни бои и во наредните месеци. Раскошната сезона располага со неверојатни цвеќиња, украсни грмушки и треви. Во есента доминираат портокалово-жолтите тонови – не само кај цвеќињата, но и кај користените додатоци. Особено пријатни се керамичките садови и јаркожолтите чаршафи. Тие …

Повеќе »

Огнената грмушка – Растението со преубави жар црвени листови

Огнената грмушка – Euonymus alatus или попознат како “Burning bush” е декоративна грмушка која е препознатлива по преубавите жар црвени листови кои се типични за есенскиот период од годината. Тоа е популарно украсно растение во градините и парковите поради светло розевата или портокалова привлечна есенска боја. Кај нас можете да …

Повеќе »

Есенско сузбивање на плевели

Сузбивањето на плевелите е една од најзначајните агротехнички мерки во процесот на производство на житни култури. Со навремено извршување на хербицидната апликација, обезбедуваме оптимални услови за развој на културното растение (непречен пристап до хранливите материи и влагата во почвата, како и непречено продирање на сончевите зраци). Плевелните видови растенија имаат „пониски” …

Повеќе »

Водно било гола планина: Како се пошумила за краток период?

Ова е Водно во далечната 1920 година, а Скопје денес се протега токму во подножјето на оваа пуста долина. Пред повеќе од шест децении, затвореници, адвокати, службеници, граѓани од сите општествени пори го пошумуваа Водно. Се работело деноноќно, биле преселувани цели села, се пренесувале гробови и се создавале нови населби, …

Повеќе »

Три видови растенија кои да ги засадите оваа есен

Acer palmatum fireglow е Јапонски јавор кој е препознатлив по своите листови кои имаат 5-7 тенки, зашилени лобуси, тие се розово-црвени во пролет, потоа темно зелени со темно црвена боја во лето и стануваат виолетово-црвени на есен, навистина е посебен. Висина 200 см. Се користат во градините и парковите, често …

Повеќе »

Најпопуларните есенски цвеќиња

Есента е годишно време, кое се карактеризира со разни бои. Се среќаваат црвената, портокаловата, жолтата и другите бои. Да не ги заборавиме и боите на овошните дрвја. Има цвеќиња кои се типични само за есента. Некои цветаат во доцната есен, некои малку подоцна. Едно од најпопуларните есенски цвеќиња е Хризантемата. …

Повеќе »

Бојанка (Erysimum)

Бојанката (Erysimum canescens Roth.) расте на суви, тревни и карпести предпланински области низ целата земја. Корисен дел се надземните делови кои се берат за време на цветањето. Се суши на сенка или во машина за сушење алишта. Во својот хемиски состав цветовите на растението содржат срцеви гликозиди со многу блиска …

Повеќе »