06.07.2022
Почетна / Градина / Хортикултура (страна 43)

Хортикултура

За „историското минато“ на градината

Најстарата градина, за која постојат податоци, е Кралската градина на Птоломеј Трети во Египет, датирана во вториот милениум п.н.е. Со своите палми, винови лози и лотосови цветови, поставени во фонтаните и базените, градината била украс на храмот во Карнак и предизвикувала естетско уживање. Во античка Грција, во 350 година п.н.е., …

Повеќе »

Дрвја во внатрешноста на домот (Фотографии)

Можеби чудно ќе ви звучи, но секако дека и во домот можете да засадите дрво. Секако пред да се одлучите за ваков чекор, задолжително треба да се консултирате со архитектите, околу местото на садење, типот на дрво итн. Погледнете неколку интересни фотографии со дрвја засадени во внатрешноста на домот:

Повеќе »

Бит-пазар доби нов уреден цветен пазар

Скопје доби нов цветен пазар кај Поликлиниката „Бит-пазар“. Градот Скопје овозможи тезгите со цвеќиња што беа распослани на тротоарот по должината на булеварот Крсте Мисирков, до Бит-пазар, да бидат поставени на само 100 метри од оваа локација, на просторот зад Поликлиниката „Бит-пазар“. „Град Скопје и општина Чаир со поддршка на …

Повеќе »

Задоволството на тревникот со Viking

Во Австрија, во областа Тирол се наоѓа најголемиот центар за градинарска компетенција во Европа. VIKING, ќерката фирма на STIHL, таму ги има обединето сите области потребни за совршенство во производството на градинарски апарати: центар за истражување и развој, производство, набавки, маркетинг, продажби и тестирање на производите на квалитет. Нивниот слоган …

Повеќе »

Тој ископа дел од тревникот за да го израдува својот син: Погледнете што направил во дворот за него

Уредувањето на дворови зема се поголем замав во последно време. Но, има и такви кои едноставно пленат не само со нивното зеленило, туку и со прекрасните идеи кои им ги даваат нивните сопственици. Погледнете еден таков. Вусшност се работи за родител кој сакал да го импресионира својот син со тоа …

Повеќе »

Погледнете неколку интересни изведби на Градинарскиот центар ФОЈА (2 дел)

Градинарскиот и оперативен центар ФОЈА е компанија која нуди широк асортиман на производи и услуги од областа на хортикултурата. Во Градинарскиот центар ФОЈА, кој се наоѓа на бул. Борис Трајковски бр. 152 А (поранешна Првомајска), може да се снабдите со листопадни дрвја, зимзелени декоративни садници, грмушки и ниски растенија, сезонски цветен расад …

Повеќе »

Погледнете како изгледаше дел од еко-акцијата “Да растеме заедно“ во градинарскиот центар ФОЈА

Градинарскиот центар ФОЈА во соработка со невладината организација “Коалиција боите на животот” и здружението “Звездички-art of living”, во саботата на 21 април, со почеток во 12 часот, организираа еколошка акција по мотото “Да растеме заедно“. Идејата беше да се промовира заштитата на животната средина, да се иницира партиципација на младите …

Повеќе »

Со пролетната акција за зазеленување екипите на Град Скопје засадија вкупно 2000 дрвца

Екипи на Град Скопје денеска засадија 42 висококвалитетни листопадни садници од видот јавор во дрворедот на булеварот 8.Септември, како и 20 садници од видот бреза во средишната жардиниера на булеварот. Со тоа заврши пролетната акција за зазеленување на Скопје. На денешната прес-конференција присуствуваа градоначалникот Шилегов, градоначалникот на Општина Карпош, Стефан …

Повеќе »