Почетна / Градина / Хортикултура (страна 4)

Хортикултура

Наместо тапети и рамки кафетерија во Струмица ја красат вертикалните градини (Фото)

Над плоштадот во Струмица и скалите кон ,, Леблебиџиска улица” од каде симболично започнува горниот дел на градот се наоѓа кафетеријата UP TOWN. Кафетерија со убедливо најприроден надворешен изглед постигнат со грижа за многуте висечки и одбрани цвеќиња но и, со внатрешниот изглед во кој ѕидовите се претворени во четири …

Повеќе »

Хортензија

Хортенизајата (Hydrangea macrophylla) потекнува од семејството Каменоломкови (Saxifragaceae). Матичната земја зе смета дека е Јапонија. Може да се одгледува во голем сад. Нејзините огромни бели, розеви, црвени или сини соцветија се состојат од преубави одделни бои. Периодот на цветање е во јуни и јули. Има и такви кои цветаат од …

Повеќе »

Зимската градина во вашата куќа

Зимската градина е најголемото разубавување, што може да се направи во една куќа. Таа дава еден неверојатен амбиент на куќата и во урбаната средина и во природата. Зимската градина создава директна врска на куќата со животната средина, а истовремено е одлично разубавување на куќата. Со зимската градина се додава дополнителен …

Повеќе »

Пролетта не е далеку: Преуредување на терасата со помош на Gardena (Видео)

Денес градинарството е насекаде – вклучително и во срцето на градот. Се повеќе и повеќе луѓе се привлечени кон урбаното живеење, и изложени на постојани загадувања. Докажано е дека збогатувањето на зелениот простор со растенија, наместо Вие, тие се борат со загадениот воздух. Во западните европски земји овој тренд е …

Повеќе »

Пасифлора – цветот на страста

Ако сте од љубителите на егзотичните цвеќиња, пасифлората е токму за вас. Различна и убава пасифлората е сонот на секој градинар. Што е карактеристиката на цветот на страста и може ли да се одгледува кај нас? Пасифлората е позната уште како часовниче, страстниче, страстен цвет или цвет на страста. Доаѓа …

Повеќе »

Мадагаскарска палма (Pachypodium lameri)

Мадагаскарската палма (Pachypodium lameri) потекнува од Африка и Мадагаскар. Ова е интересно растение со долго стебло и заострени темнозелени лисја, кои се долги околу 20 см. Достигнува околу 8 метри височина. Помеѓу нив се наоѓаат гиганти кои растат и до 10 метри височина. Познати се околу 20 видови, и сите …

Повеќе »

Кои се суштинските и препознатливи елементи на мексиканската градина

Како шпанските градини така и градините на Ацтеките биле терасовидни и имале скалести водопади, опкружени со цвеќе, со квадратни форми и биле оградени со зеленило и претрупани со лиани. По шпанското завојување во 16тиот век шпанско-мавританската култура влегува во Мексико каде преовладуваат шарените мозаици, зеленчуковите растенија и зачини, градинарски суштински и …

Повеќе »

Боите на цвеќињата имаат различни значења. Каква боја на цвеќе треба да подарите?

Преку изборот на бои во една боја композиција можеме да подариме не само убавина и расположение, но и да предадеме желби или порака: Боите на цвеќињата имаат различни симболики. Еве некои од нив: Црвена: Симболизира власт сила, победа, сила, но и страсна љубов. Портокалова: Бојата на великодушноста во духовен и …

Повеќе »

7 видови на собни растенија кои не бараат многу вода

Одгледувањето на растенијата во домашни услови обезбедува големо задоволство од создадената убавина дома во сите сезони од годината. Тоа сепак, бара напор и грижи поврзани со познати вештини и знаења во областа на цвеќарството. Но сепак постојат и растенија кои бараат малку грижа и полевање, а успеваат да го разубават …

Повеќе »