06.07.2022
Почетна / Градина / Хортикултура (страна 39)

Хортикултура

Покривање на падини

При изборот на грмушести видови за покривање на закосени површини, кои во градината најчесто претставуваат благи падини, треба да се внимава на изложеноста на падината, односно дали да се употребат светлољубиви видови – доколку се работи за сончева изложеност (присојна страна) или сенкоподносливи видови – на осојна страна. Најчесто се …

Повеќе »

Како да направите рабници во градината

Рабниците може да направат прекрасна колор композиција, да се распоредат како прстен околу дрвјата, да ја одделат патеката од тревниците. Користа од нив е двојна. Од една страна исполнува чисто декоративна функција, а од друга страна става граница помеѓу градината, ги зајакнува краиштата на подот и не дозволува врз неа …

Повеќе »

STIHL-Позади секој добро уреден двор, стои квалитетна машина

Македонија е подрачје каде на голем број места, за да уживате во природа, ќе Ви биде потребна алатка, со која успешно ќе се справите со дивиот растеж. Со моторните тримери или моторни коси, или пак со професионалните модели популарно наречени моторни чистáчи, можете да направите толку многу нешта на отворен терен: …

Повеќе »

Хортикултурно уредениот двор во хотелот Фламинго, Гевгелија (Фото)

Со овој проект е создаден најдобриот спој помеѓу околната природа и она што човекот може хортикултурно да го допринесе.  Делото е изработено од Хорти Експерт Груп. Овој хортикултурно уреден двор се наоѓа во хотелот Фламинго во Гевгелија. Погледнете ги подолу фотографиите:

Повеќе »

Скопје како холандско маало: Еве како ЈП „Паркови и зеленило“ се погрижија за зеленилото во Скопје

Екипите на ЈП „Паркови и зеленило“ во изминативе шест месеци посебен акцент ставија на разубавувањето на Скопје со нов цветен расад. Во периодот јануари – јуни 2018 година на површина од 7.566 квадратни метри, по должината на булеварите, улиците, во парковите и во вонградското зеленило беа засадени 313.601 цвеќе од …

Повеќе »

Совети од Градинарски центар ФОЈА: 5 декоративни треви, за сечија градина

–Liriope spp. Oдличен избор за разубавување на сите сенковити позиции во вашиот двор. Зимзелена трева која се одликува со сјајни зелени листови, прошарани со бели линии и нежно виолетови цветови во текот на крајот на летото и на есен. Достигнува 25-30 цм во висина. Исклучително отпорен вид, односно одлично издржува …

Повеќе »

Фармер во Италија со трактор го нацрта портретот на Путин

Во градот Кастанаро во провинцијата Верона на северот на Италија, фармерот Дарио Гамбарин со својот трактор и плуг на нива го нацрта портретот на рускиот претседател Владимир Путин. Повод за ова е претстојниот самит на Г-20, соопштува италијанската агенција АНСА, пренесува Руска Реч на македонски. Покрај портретот на рускиот лидер, …

Повеќе »

Тодеја (Todea)

Родот Тодеја е наречен така во чест на ботаничарот Хенрих Јулиус Тоде. Кон него припаѓаат 4 видови, распространети во јужната половина на источната хемисфера. Во повеќето случаи тие не се многу високи. Достигнуваат до 1,5 м како дрвја папрати, со дебелина до 60 cm. Листовите се кожести, двоперести, големи, со …

Повеќе »