Почетна / Градина / Хортикултура (страна 3)

Хортикултура

И Алпите може да љубоморат: Погледнете каква бајка е Осогово во зима

Осогово во зима е новиот наслов кој ќе го привлече вашето внимание за денес. Фотографиите се од Инстаграм пријатели кои викендов беа во искачување на врвот Руен на Осоговските планини. Погледнете дел од прекрасните зимски пејсажи кои што тие ги направија, објавени на Facebooк страната „Со грижа до бериќет“

Повеќе »

Совети од GARDENA: Како да го уредите вашиот балкон!

Доколку немате куќа со двор, а живеете во стан, не значи дека немате можност и начин за максимално да уживате на балконот во текот на годината. За многумина од нас, балконите им служат за чување на велосипеди или за простирање нашите алишта но, со малку креативност и труд ние можеме …

Повеќе »

Толку ги има многу што едвај некој може да ги изброи: Погледнете каков цветен тепих формирале овие кокичиња

Селската шума кај Добрич во Република Бугарија е распослана со стотици илјади кокичиња, пренесува bgtourism.bg. Овие прекрасни цвеќиња успеале да создадат еден преубав пролетен килим. Толку ги има многу што едвај некој може да ги изброи. Кокичето е најраното пролетно бело цвеќе кое се отвора под снегот. Бабите сметаат дека …

Повеќе »

Сите растенија можат да создаваат музика (Видео)

Растенијата имаат специфична форма на разум. Овој феномен на е документиран во Даманхур, северна Италија, каде што единствено во светот може да се чуе музика, створени од растенија. Во местото наречено “осмото чудо на светот” живеат луѓе, посветени на живот во нераскинлива врска со природата. Сите растенија можат да создаваат музика. …

Повеќе »

Новата Husqvarna 120 Марк II лесна за употреба и наменета за домашни потреби (Видео)

Новата Husqvarna 120 Марк II е моторна пила, која е лесна за употреба, и наменета за домашни потреби. Благодарение на доволната ефикасност на пилата, таа лесно ги сече дрвата за огревно дрво, а со неа лесно се сечат и поситните парчиња. Содржи мотор X-Torq® со ниски емисии и воздушно вбризгување …

Повеќе »

Глетка која сите би ја посакале: Погледнете како во природна средина расте најпопуларното режано цвеќе Кала

Калата потекнува од Африка каде расте слободно на влажни подрачја и мочуришта, а кај нас најмногу се одгледува како режено цвеќе. Може да се одгледува и во саксии како собно растение, но успева и на отворен простор. Во зависност од видот може да порасне до 1,5 m во височина, со …

Повеќе »

Дали некогаш сте слушнале за плевење? Пензионер овозможи магарешки трн да порасне висок колку неговата куќа

Магарешкиот трн е двогодишно растение, кое првата година развива голема розета од зашилени листови. Растението ‘рти на есен по првите дождови и во текот на првата година егзистира како розета, обликувајќи цврст, месест вретенест корен кој оди до над 30 cm под земја како резерва за храна. Магарешкиот трн во …

Повеќе »

Сопругот и засадил цело поле со цвеќиња, за неговата слепа жена да може барем да ги мириса

Кога неговата сопруга го изгубила видот, еден фармер посадил илјадници мирисни цвеќиња околу нивниот дом, за да се вратат заедно од тагата. Toshiyuki и Yasuko Kuroki биле во брак 30 години, работејќи стадо од 60 крави на фарма во Јапонија. Потоа на Јасуко и наидуваат здравствените проблеми и компликации поради …

Повеќе »

Кактус – Coryphantha echinoidea

„Coryphantha echinoidea“ припаѓа на фамилија Кактусови, а води потекло од Мексико (Гуанахуато, Нуево Леон, Дуранго). Овие кактуси имаат јајцевидна форма со темно-сиво-зелена боја. Достигнува до 6 cm во височина. Имаат до 5 сиви или црвени жлезди кои испуштаат нектар што ги привлекува мравките. Ареолите се овални или округли, прекриени со …

Повеќе »

Погледнете гo најголемиот цветен парк во светот

Освен со највисоката зграда во светот Бурж Халифа, Дубаи може да се пофали и со најголемиот цветен парк распослан на 70 илјади квадратни метри. Единствената атракција се вика “разнобојна оаза” и привлекува туристи од целиот свет. Арапската земја, која е омилена дестинација за многу богати луѓе, освен со супер луксузни …

Повеќе »