23.05.2022
Почетна / Градина / Хортикултура (страна 29)

Хортикултура

Како сами да направите висечка саксија

Живеењето во мал стан не значи дека треба да се откажете од растенијата. Постојат десетици начини за да додадете зеленило да го украсите вашиот простор. Кокедама е стил на јапонски бонсаи, кои нуди една убава и ниско одржувачка опција на било кој урбан градинар. Чекор 1 Нежно истресете ја почвата …

Повеќе »

Шанса што не се пропушта: Ограда од бамбус и трска по најповолни цени

За да го заштитите вашиот паркинг, градина, балкон и тераса од несакани погледи или сончеви зраци, заштитата од бамбус и трска е идеален избор. Заштитата е изработена од природна трска и нуди сенка до 75%. Бамбус оградата е прилично силна структура која одлично го декорира вашиот двор или ограда. Стеблото …

Повеќе »

Брунфелзија (Brunfelsia)

Брунфелзијата (Brunfelsia) е декоративно растение кое потекнува од семејството „Solanaceae“. Овој род опфаќа околу 40 видови вечнозелени грмушки и мали дрвца кои претежно потекнуваат од Централна и Јужна Америка. Достигнува височина од 50 до 60см и ширина околу 40см. Ова растение има спосоност да ја менува бојата на цветот од …

Повеќе »

Тракторскиот модел Husqvarna TS 138 идеален за сопствениците на градини со мали и средни големини

Возењето на градинaрските трактори Husqvarna е под контрола на педалите, така што обете раце остануваат слободни да возат. Ова обезбедува удобност, сигурно ракување и безбедност, без разлика каде се наоѓате и со каков тревник се соочувате. Со можност да косите на три различни методи – собирање, мулчирање (BioClip) или исфрлање …

Повеќе »

Украсен Слак „Ipomoea tricolor“

Украсен Слак „Ipomoea tricolor“ е широко одгледуван и натурализиран секаде. Потекнува од Мексико, Централна и Јужна Америка. Ова едногодишно растение расте многу брзо и може да достигне и 2-4 метри раст во текот на една година. Листовите се долги до 7см. Цветот го има во претежно плави или вилотеви бои, …

Повеќе »

Балконската кутија на Гардена совршен сет за градинарите на балконите и терасите

Балконската кутија претставува совршен сет за градинари на балконите и терасите. Овој производ на GARDENA е совршен пакет за сите градинари кои поседуваат балкони или тераси. Овој сет вклучува мистрија, рачно гребло, ножици за кроење и рачна четка. Сите овие алатки, заедно со дополнителниот прибор, имаат простор во пространа пластична …

Повеќе »

Хорти Експерт ја заврши и Амбасадата во Приштина (Фото)

Успешната приказна наречена Хорти Експерт во склад со сопствениот слоган “Наука и уметност во хортикултурата”, Македонскиот хортикултурен бренд создаден 1991 година после уредувањето на Амбасадите на САД во Скопје и Белград ја заврши и Амбасадата во Приштина. Хорти Експерт Урбан Груп денес е водечка компанија во областа на хортикултурно уредување …

Повеќе »

Градините во книги го разубавија Луксембург (Фото)

Вториот најголем град во Луксембург ја отвори уникатната уметничка изложба за летната сезона. КУЛТУРА.С, издание за 2019 година на Градината за скулптури беше отворена во Еш-сур-Алцкет, пишува порталот TheMayor.eu. Оваа градина е резултат на соработката помеѓу одделот за зелени простори на Еш Таун и луксембурскиот уметник Флоренс Хофман. Овој вид …

Повеќе »

Вертикалните сетови NatureUp!

GARDENA NatureUp! вертикалниот сет е флексибилен систем за трансформирање на голите ѕидови во вистинскa оаза со цвеќе, билки и зеленчук на брз, некомплициран начин без да се бара многу напор. Системот за поврзување со жардинерите е изработен од пластика. Тој е отпорен, модуларен, и може да се поврзе без употреба …

Повеќе »

Цвеќе за веранда и дворче

Големина на дворот не значи дека не може да се радувате на вашите цвеќиња, дрвца и слично. Така на пример одгледувањето на цвеќиња во жардињерите и саксиите завземаат прилично мал простор од дворот или оградата на вашата тераса. Со правилниот избор на растенија можете да го претворите балконот или малата …

Повеќе »