Почетна / Градина / Хортикултура (страна 28)

Хортикултура

Пентас (Pentas)

Овие интересни и помалку познати кај нас цвеќиња се донесени од рамнините на Африка и островот Мадагаскар. Во својата татковина Пентасот расте во вид на мала грмушка, но во наши услови е соодветно за одгледување во саксии дома. Ако успеете да го одгледувате добро, ќе имате едно компактно растение со …

Повеќе »

Направи сам: Неверојатни идеи со уредување на дворови со бели камчиња

Белите камчиња најмногу ги красат дворовите. Доклку сакате хортикултурно да го разубавите вашиот двор, не се мислете, туку набавете такви и почнете да ги редете. Подолу имате прилика да видите неколку фотографии, за кој се надеваме дека ќе добиете инспирација. Кај нас по ефтина цена бели камчиња можете да набавите …

Повеќе »

Движечка градина: Првите јавни автобуси со “зелени покриви” веќе возат во Сингапур

Иницијативата е финансирана од Фондацијата Темсек и поддржана од Одборот за национални паркови, Moove Media и Сингапурскиот совет за зелена градба, пишува Straittimes.com. Основачот на GWS Living Art, Зак Тох, изјави: “За мене, градовите треба да живеат заедно со природата. Преку овој проект се надеваме дека ќе подигнеме поголема свесност …

Повеќе »

Двор во Скопје, дело на Хорти Експерт МК (Фотографии)

Ако сакате да уживате во убавиот двор, треба да го украсувате и одржувате постојано. Постојат многу креативни начини и интересни идеи на уредување, кои ќе му дадат одлична естетика на дворот. Во галеријата погледнете како најдобрите кај нас во оваа област Хорти Експерт МК уредија двор. Пролетта е идеален период …

Повеќе »

Изобилство на хортензии на Азорските Острови (Фотографии)

Азорските острови се 9 егзотични острови, кои се наоѓаат во средината на Атлантскиот океан, кои имаат деликатна, но тесна временска шема. Островите се познати по својата единствена флора и фауна која се протега далеку од ендемичните растенија на островот. Воведени тука во 17 век, хортензиите се далеку од најпрепознатливиот симбол …

Повеќе »

Над 150 илјади цвеќиња разубавуваат трговски центар во Меделин, Колумбија (Фото)

Centro Comercial Santafé е најголемиот трговски центар во Меделин со над 195 илјади квадратни метри простор. Трговскиот центар е отворен во мај 2010 година. Трговскиот центар секоја година различно се украсува за време на празниците и другите настани. Оваа година тој беше украсен со над 150.000 цвеќиња.  

Повеќе »

Убавина на која никој неможе да и одолее: Погледнете зошто треба да дојдете во расцветаниот парк на Хорти Експерт МК и одберете растение по одлични цени

Убавина на која никој неможе да и одолее.  Одете во расцветаниот парк на Хорти Експерт МК и одберете си растение за Вашиот дом или градина по одлични цени:  

Повеќе »

Градинарскиот центар Хорти Експерт МК има потреба од продавач во Гарден центар

Компанијата Хорти Експерт Урбан Груп е основана во 1992 година од г. Мите Филков под името “Флорамико”, која во тоа време е лидер во работењето со украсни собни растенија и репроматеријали за цвеќарството. Во 2000 година компанијата” Флорамико” се ребрендира и го менува името во Хорти Експерт Урбан Груп. Хорти …

Повеќе »

Што се мотокултиватори и какви модели ви се потребни ?!

Првите прототипови на лесен трактор за рачно орање се појавија на почетокот на 20 век. Еден од првите патенти му бил издаден на швајцарскиот државјанин Конрад фон Мејенбург во 1912 година. Мотокултиваторот претставува земјоделска машина која служи за дополнително разорување на веќе изорена земја. Работните делови на машината се вртат …

Повеќе »

ФОТО: Скопје ќе добие адреналински парк

Адреналински парк, кој ќе се состои од една централна куќа и од 14 до 18 станици по кои ќе се стигнува со одење по јажиња и буриња, е дел од проектот за новиот парк што Општината Карпош ќе го гради покрај Вардар. Изградбата на адреналинскиот парк кој ќе се протега …

Повеќе »