06.07.2022
Почетна / Градина / Хортикултура (страна 27)

Хортикултура

Каде може да набавите Маслинка Бонсаи или Буксус Бонсаи по одлична цена ?!

Маслиновото дрво најчесто се наоѓа во медитеранските земји, каде има долга традиција на култивирање и исто така симболично значење. Маслиновите дрвја се зимзелени дрвја или грмушки кое расте многу бавно, но може да стане старо неколку стотици, па дури и илјада години. За бонсаи можете да користите култивирани сорти, но …

Повеќе »

4,5 милиони сини цвеќиња расцветаа низ јапонски парк како поле од бајките

Во февруари, бевме воодушевени од раното пристигнување на славните цвеќиња од Јапонија. Сега, скоро 3 месеци подоцна, розовиот приморски парк Хитачи во префектурата Ибараки сега е покриен со сина боја благодарение на неодамнешниот цут на цвеќињата од немофила. Ситните цветни растенија цветаат кон крајот на пролетта. Иако се наоѓаат низ …

Повеќе »

Градината Villa I Tatti во Италија

На прв поглед изгледа дека ова е една од ренесансите градини, за кои Италија е толку добро позната. Но всушност таа е дизајнирана во почетокот на 20-тиот век од англискиот научник и поет Џефри Скот, и уругваецот со образование од областа на архитектурата во Англија, Cecil Pinsent.

Повеќе »

Градина во Вевчани плени со својата убавина: Одгледувањето на цвеќето едноставно те релаксира (Фотографии)

Да си опкружен со различни цвеќиња, тревки и дрвца е чувство на среќа, хармонија, смиреност, велат сопствениците на оваа преубава градина Наташа и Жарко Мурџески која се наоѓа во Вевчани. Од фотографиите подолу може да се забележи дека тие секојдневно се грижат за градината со многу љубов. „Одгледувањето на цвеќето …

Повеќе »

Прекрасни саксии со голем обем, со систем за само наводнување за одгледување билки, цвеќиња и зеленчуци, погодни за тераси, балкони и градини

Градинарскиот центар Хорти Експерт го збогати својот асортиман со саксии со голем обем, со систем за само наводнување за одгледување билки, цвеќиња и зеленчуци, погодни за тераси, балкони и градини. Сите варијации се лесни за ракување – тие доаѓаат со тркала имаат рачки, како и влезови за цврсто ставање на …

Повеќе »

Струмичка бајка: Погледнете како изгледа Струмица под снег во пролет (Видео)

Не е сè така црно. Има и нешто бело во светот. За природата нема забрани. Но, ако сакаме долго, долго да уживаме во неа – не излегувајте надвор. Вашиот живот нека биде подолг од траењето на снегот!

Повеќе »

Јакобинија

Јакобинија (Jacobinia (Justicia) carnea) или позната како Јустиција, потекнува од Јужна Америка (Бразил). На височина растението достигнува до 1,50 метри. Листовите се овални и ткаени од микрофибер. Цвета на крајот на летото во розови бои, но се среќаваат и сорти со бели и жолти бои. Место: Јакобинијата претпочита директни сончеви …

Повеќе »