Почетна / Градина / Хортикултура (страна 21)

Хортикултура

Хорти Експерт МК – Компанијата која одлично ги изведува и се грижи за кровните градини во нашата држава (Фото)

Екстензивните кровни градини, содржат повеќе видови на седум и вегетација, кои што во голем дел се само одржливи. Тие имаат голем број на предности, меѓу кои се: одлична изолација од температурни разлики, во лето и зима; заштита од сонце и дожд; придонесува за прочистување на воздухот; стимулира биодиверзитет; ја приближува …

Повеќе »

Зелените ѕидови стануваат се повеќе „ин“ – Хорти Експерт МК се професионалците кои ќе ви помогнат во реализацијата

Отсекогаш сте сакале да имате градина во својот дом? Зелените ѕидови стануваат се повеќе „ин“ во хортикултурата и се повеќе можеме да ги приметите по урбаните дворови. Освен тоа и загадувањето на воздухот е проблем кој што станува се поголем. И покрај тоа што е невидлива закана, нејзините штетни ефекти …

Повеќе »

Најубавата цветна градина во светот за прв пат затворена после 71 година

Повеќето од вас веројатно сте слушнале за светски познатата градина Кукенхоф – најубавата градина со лалиња во светот. Овој парк го посетуваат милиони туристи секоја година, што е сериозна бројка со оглед дека таа е отворена само во пролет. Работниот тим ја одржува градината да изгледа добро, вклучително и оваа …

Повеќе »

Како светските познати паркови: Погледнете ги 4.те идејни решенија за паркот во Карпош

Новиот градски парк што започна да се создава крај реката Вардар во Карпош 4, наскоро ќе започне да го добива својот препознатлив лик. На конкурсот што беше распишан минатиот месец пристигнаа 19 идејни решенија, а мешовитата комисија на Град Скопје и Општина Карпош издвои четири од нив како најкреативни, иако …

Повеќе »

Погледнете ја една од најубавите улици во Скопје: Расцветаа јапонските цреши на улицата Максим Горки (Фотографии)

Расцветаа јапонските цреши на улицата Максим Горки, кои го красат центарот на Скопје . Овој дрворед во ноември минатата година беше обновен со 18 нови јапонски цреши.  Погледнете како изгледа улицата Максим Горки во моментов:

Повеќе »

Ги заслепува гостите: Погледнете како изгледа градината со орхидеи во Лонгвуд

Повеќе од 7.000 орхидеи од сите форми и бои ги заслепуваат гостите во брилијантни дисплеи низ Лонгвуд градините во текот на годинашната „Орхидеја Екстраваганција“. „Нашите градинари сега работат напорно за да им дадат најголема грижа на нашите примероци од орхидеи. Во меѓувреме, нашата куќа со орхидеи е повеќегодишен фаворит, која …

Повеќе »

Каде може да набавите Маслинка Бонсаи или Буксус Бонсаи по одлична цена ?!

Маслиновото дрво најчесто се наоѓа во медитеранските земји, каде има долга традиција на култивирање и исто така симболично значење. Маслиновите дрвја се зимзелени дрвја или грмушки кое расте многу бавно, но може да стане старо неколку стотици, па дури и илјада години. За бонсаи можете да користите култивирани сорти, но …

Повеќе »

4,5 милиони сини цвеќиња расцветаа низ јапонски парк како поле од бајките

Во февруари, бевме воодушевени од раното пристигнување на славните цвеќиња од Јапонија. Сега, скоро 3 месеци подоцна, розовиот приморски парк Хитачи во префектурата Ибараки сега е покриен со сина боја благодарение на неодамнешниот цут на цвеќињата од немофила. Ситните цветни растенија цветаат кон крајот на пролетта. Иако се наоѓаат низ …

Повеќе »

Градината Villa I Tatti во Италија

На прв поглед изгледа дека ова е една од ренесансите градини, за кои Италија е толку добро позната. Но всушност таа е дизајнирана во почетокот на 20-тиот век од англискиот научник и поет Џефри Скот, и уругваецот со образование од областа на архитектурата во Англија, Cecil Pinsent.

Повеќе »

Градина во Вевчани плени со својата убавина: Одгледувањето на цвеќето едноставно те релаксира (Фотографии)

Да си опкружен со различни цвеќиња, тревки и дрвца е чувство на среќа, хармонија, смиреност, велат сопствениците на оваа преубава градина Наташа и Жарко Мурџески која се наоѓа во Вевчани. Од фотографиите подолу може да се забележи дека тие секојдневно се грижат за градината со многу љубов. „Одгледувањето на цвеќето …

Повеќе »