Почетна / Градина / Хортикултура (страна 2)

Хортикултура

Приказна за стариот дедо и доматите

Еден дедо си живеел сам во едно село. Сакал да ги засади и оваа година неговите избрани семки за домати, но поради тоа што било потребно да изора малку од неговата градина, тоа би претставувало за него навистина тешка работа. Неговиот син, кој претходно му помагал е во затвор. Стариот …

Повеќе »

Подигнување на нов тревник

Најдобар период за подигнување на нов или досадување на стариот тревник е од мај до јуни но со оглед на тоа ако годината е слаба што се однесува на дождовите погодно време за сеење ќе биде дури во јули. 1. подигање на нов тревник Местото на кое што сакате да …

Повеќе »

15 оригинални идеи за вашите растенија да изгледаат поубаво во вашата градина, балкон или тераса!

Ако ви е веќе досадно да го гледате истото дома и сакате да му дадете природен, свеж и домашен изглед, од Crafty Daily препорачуваат 15 идеи што ќе го направат Вашиот дом неверојатно место.      

Повеќе »

Како да направите споени саксии за влезот на вашиот „Доме сладок доме“

Преубаво е чувството кога создавате нешто уникатно и убаво за вашиот дом. Особено кога ќе создадете нешто кое ќе треба да го гледате секојдневно и често. Овој пат за инспирација ќе ви помогнат од Homejelly.  

Повеќе »

Не е воопшто тешко за изработка, а изгледа прекрасно: Направете сами „цветна кула“

Креирањето цветна кула е забавен проект во кој ќе уживате во секој чекор. Подолу на фотографиите можете да погледнете како изгледа„Цветната кула“. За овој проект потребни биле 115 цвеќиња, пишуваат од Simpludesignproch.

Повеќе »

Бенџамин (Ficus benjamina)

Бенџаминот (Ficus benjamina) е едно од најчестите растенија за домот. Може да го видиме насекаде во домовите и канцелариите, до излозите на продавниците. Бенџаминот расте како дрво со овални сјајни листови. Во нашата земја е типично домашно растение, но во топлите места се развива одлично и надвор. Може да растат …

Повеќе »

И Алпите може да љубоморат: Погледнете каква бајка е Осогово во зима

Осогово во зима е новиот наслов кој ќе го привлече вашето внимание за денес. Фотографиите се од Инстаграм пријатели кои викендов беа во искачување на врвот Руен на Осоговските планини. Погледнете дел од прекрасните зимски пејсажи кои што тие ги направија, објавени на Facebooк страната „Со грижа до бериќет“

Повеќе »

Совети од GARDENA: Како да го уредите вашиот балкон!

Доколку немате куќа со двор, а живеете во стан, не значи дека немате можност и начин за максимално да уживате на балконот во текот на годината. За многумина од нас, балконите им служат за чување на велосипеди или за простирање нашите алишта но, со малку креативност и труд ние можеме …

Повеќе »

Толку ги има многу што едвај некој може да ги изброи: Погледнете каков цветен тепих формирале овие кокичиња

Селската шума кај Добрич во Република Бугарија е распослана со стотици илјади кокичиња, пренесува bgtourism.bg. Овие прекрасни цвеќиња успеале да создадат еден преубав пролетен килим. Толку ги има многу што едвај некој може да ги изброи. Кокичето е најраното пролетно бело цвеќе кое се отвора под снегот. Бабите сметаат дека …

Повеќе »