Почетна / Градина / Хортикултура (страна 16)

Хортикултура

Вистерија: Дрвото што разубавува многу дворови

Татковината на ова раскошно дрво познато и по иметo Глиценија се Јапонија и Кина. Вистеријата – „Wisteria“ е од семејството на гравовите (Fabaceae-поранешното Leguminoseae) растение. Наречена е во чест на професорот по анатомија на Пенсилванскиот Американски Универзитет Каспар Вистер – „Caspar Wistar“ (1761-1818). Стеблата му достигнуваат должина од 10 метри. …

Повеќе »

Градинарски патеки – Неколку идеи за убавина и каприциозност (Фотографии)

Градинарските патеки може да додадат убавина и каприциозност, минималистички шик, или практичност во вашата градина или тревник. Во зависност од тоа каде живеете, можете да уживате во отворениот простор во текот на годината, а мудро избраните елементи за дизајн може да го направат и функционален. Убавите и практични градинарски патеки …

Повеќе »

Каде најефтино да купите бели камења? – тие се вистинска декорација во градината (Видео)

Белите камења се дефинитивно најдекоративните елементи во градината. Уште веднаш по поставувањето на одредени делови во дворот со бели камчиња, доведуваат до разубавување на градината. Можете и да ги комбинирате со растенија, со поголеми камења, да ги редите покрај патеки, поставите во саксиите итн. Во видео прилогот подолу ќе имате …

Повеќе »

Четири предлог растенија кои ќе ги најдете во Хорти Експерт МК

Купресоципарис лејланди топка, е идеално декоративно растение кое со својата форма ќе внесе разноликост во Вашата градина, или пак тераса. Растението можете да го најдете во Хорти Експерт МК, и тоа со висина 1,60м/1,80м. Ерика е прекрасно растение кое заслужува место во Вашата градина. Нивната чудесна способност да ја менуваат …

Повеќе »