Почетна / Градина / Вести / Брзо губење на тежината: Слабеење со краставица

Брзо губење на тежината: Слабеење со краставица

Слабеењето со краставица е сосема реално, уште повеќе, дека сега има изобилство од краставици.

Додека јадете свежи краставици се испоставува дека е идеална можност да изгубите тежина. Ова е поради фактот што диетата со краставица е ефикасна, поради корисните својства на краставиците.

Слабеењето со краставица се прави за 3 – 5 дена, за да слабеете со 2-4 кг, а сето тоа зависи од тоа колку сакате да изгубите тежина. Ова се должи на својствата на краставица – тоа не е само губење на тежината, но исто така и прочистување на организмот одвнатре (црева, бубрези, зглобови) и надвор од него (на кожата).

Постојат неколку опции за оваа диета за брзо губење на тежината, но во секој случај треба да се практикува без сол.

Во секој случај, кон салатата со краставици со лимонов сок може да додавате секакви билки (див кромид, копар, магдонос, босилек, целер, лук). Краставицата е ниско калорична (15 калории на 100 грама).

Диетата вклучува само салата од краставици, која се јаде 3-5 пати на ден. Може да додадете парче ‘ржен или пченкарен леб. Краставиците како диета се контраиндицирани кај гастритисот и чир, поради специфичноста на производот.

Краставиците за слабеење не треба да се ѓубрат и да содржат нитрати, бидејќи многу го дразнат стомакот.

Види

Како изгледа овошјето и зеленчукот во Фукушима по нуклеарната катастрофа (Фото)

Нуклеарната катастрофа во јапонската електрана Фукушима се случи март 2011 година. цунамито, како последица на …