Почетна / Градина / Вести / Болести кои можете да ги излечите со ракија

Болести кои можете да ги излечите со ракија

Ракијата е пијалок кој се конзумира на Балканот и често постарите знаат да кажат дека таа е лек за многу болести, пишуваат од Актуелно24.

Тоа е точно, а ова се дел од болките кои можат да ви поминат со ракија:

Болка во желудник – доколку сте јаделе тешка храна која ви предизвикува болка во желудникот, прст-два од лозова ракија веднаш ќе ја смири болката.

Забоболка – голтка ракија држете ја десетина секунди на болниот заб и тоа повторете го неколку пати, ќе помогне во намалување на забоболката.

Болки во грлото – ако имате болки во грлото тогаш тоа е предизвикано од бактериска инфекција, ракија со неколку капки прополис успешно ќе го дезинфицира грлото.

Болки во грбот – малку ракија лесно втријте ја на болниот и вкочанет грб и болката и вкочанетоста ќе исчезнат.

Вкочанет врат – исто како и кај грбот, вкочанетиот врат исто така може да се санира на ист начин.

Лоша циркилација – нашите баби и дедовци често по будењето конзумирале ракија за подобра циркулација на крвта во организмот во текот на денот.

Уролошки проблем – ракија со магдонос е сјаен сојузник во борбата против бактериски инфекции на уринарниот тракт.

Види

Дива тиква (Bryonia alba L.)

Дивата тиква можеме да ја сретнеме низ целата земја. Таа расте на влажни места, во …