07.12.2023
Почетна / Градина / Вести / Болест ја уништува бананата кај најголемиот извозник во светот

Болест ја уништува бананата кај најголемиот извозник во светот

Болест ја уништува банана, во Латинска Америка, најголемиот извозник на банани. Мувлата Fusarium TR4 попозната како „Панамска болест“ беше потврдена овој месец во Колумбија, кај еден од водечките извозници во Латинска Америка, принудувајќи ги властите во земјата да прогласат вонредна состојба.

„Мислам дека нема да има влијание врз снабдувањето на Кевендиш во супермаркетите во скоро време“, рече Ренди Плец, пензиониран научник од државниот универзитет во Флорида, кој студирал тропски растителни заболувања.

И додека сите сорти на банана во светот се одгледуваат за внатрешна потрошувачка, оние што се испраќаат на места како САД и Европската унија се претежно Кевендиш.

Во Колумбија, специјалните мерки преземени против ширењето на болеста вклучуваат санитарни контроли на влезот на плантажите и запирање на сообраќајот на камиони помеѓу фармите на банана и пристаништатата за дезинфекција на државните службеници со заштитна облека и гумени чизми.

Досега е пронајдена мувла во шест фарми во Колумбија. Сите се наоѓаат во Ла Гвахира, оддел близу границата со Венецуела. Властите велат дека погодената област е сè уште мала – 490 акри (200 хектари) и не му штети на извозот на земјата. Сепак, постојат стравувања дека почетокот на болеста засекогаш ќе ја промени колумбиската индустрија за банани, принудувајќи ги фармите и владата да трошат повеќе на санитарни услови.

Во Ла Гвахира, властите извршија искоренување на мувлосани растенија и ја покриваа почвата со црни најлони, зголемувајќи ги температурите до нивоа што би можеле да спречат ширење на болеста. Здравите растенија на 60 метри од погодените области се уништени со хемикалии, како превентивна мерка.

„Ние ќе продолжиме да работиме за да престанеме со ширењето на болеста во остатокот од Колумбија“, рече министерот за земјоделство и рурален развој Аурелио Ирагори Валенсија во посета на Ла Гвахира. „Но, на крај, мора да се префрлиме на други сорти на банани, кои

Види

Дуњата е симбол на среќа и љубов – Таа е витаминска бомба што има многу лековити својства

Дуњата (Cydonia oblonga) е единствениот вид од родот Cydonia. Таа е дрво, високо од 4 …