06.12.2023
Почетна / Градина / Лек / Биволскиот трн има диуретично, нефролитично, спазмолитично и смирувачко дејство

Биволскиот трн има диуретично, нефролитично, спазмолитично и смирувачко дејство

Познат е уште како полски ветрогон, биволски трн. Ова тревесто растение е повеќегодишно кое расте над земјата од 20 до 80 см. Стеблото е исправено, силно разгрането од основата.

Расте на суви тревни места – пасишта, суви ливади, крај патишта и други под влијание на човечка активност места, исто така, и како плевел во различни земјоделски култури. Може да се најде низ целата земја, и има лековити делови од растението. Тоа се неговите корени и цветови.

Се берат на пролет пред појавата на листовите (март-април), или есен по созревањето на семето (септември-октомври); пченицата се бере за време на цветањето (јуни-август).

Ветрогонот е познат по своето диуретично, спазмолитично, нефролитично и смирувачко дејство. Се користи при различни болести на отделителната систем. Може да се користи при: кашлица, кожни болести, тешко мокрење, болести на бубрезите, простатит.

2 лажици од растението вријат 10 минути во 500гр. вода. Се цеди, па се пие по 1 чаша 3 пати дневно пред оброк.

Види

Напиток од само 2 состојки се бори против настинката: Го зајакнува имунитетот, ја ублажува кашлицата и ги чисти синусите

Ако и вас ве „фати“ сезонска настинка, искористете две природни состојки и за кратко време …