Почетна / Градина / Лек / Бела врба (Salix alba L.)

Бела врба (Salix alba L.)

Белата врба (Salix alba L.) или сребролистната врба расте покрај реки и мочуришта, како и низ целата земја до 1700 метри надморска височина.

Корисен дел е кората, а во својот хемиски состав содржи гликозиди салицин кој во организмот се разградува до салицилна киселина. Се содржат уште и танини, оксалати, флавоноиди и др.

Ја намалува телесната температура, дејствува како аналгетик и противовирусно, ја намалува содржината на уричната киселина, го олеснува лачењето на сокот на жолчката.

Екстракти од кората дејствуваат против потење на нозете, кај некои кожни заболувања, при воспаление на непцата и грлото, при ангина.

Околу 1 лажичка ситно исечкана врбова кора се поспуваат со 2 чаши зовриена вода и така стојат најмалку 10 минути. Се прецедува во газа и се пие по 1 чашка неколку пати на ден.

{youtube}IRuhWYLfG5A|590||0{/youtube}

Види

Ако некогаш се најде природен лек за коронавирус, тоа веројатно ќе биде оваа билка

Се шират информации дека хлорохинот, лек на рецепт што се користи за лекување на маларија, …