Почетна / Gradina Mug (страна 60)

Gradina Mug

Кактус Ешеверија – Како долго и успешно да го одгледате вашиот чувар на куќата?!

Ешевериите се едни од најчесто одгледуваните сукуленти, но малкумина го знаат нивното вистинско име. Повеќето љубители ги нарекуваат погрешно со името кактуси, а малкумина ги познаваат како пустински рози или дебелата Мара. Растението е од сем. Дебелецови. Неговата татковина е Мексико. Постојат многу цветови со форма на звоно, од 1 …

Повеќе »

МЗШВ: До 30-ти април е продоложен рокот за склучување на договори за производство и откуп на тутун за реколтата 2020

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница донесе одлука за продолжување на законскиот рок за склучување на договори за производство и откуп на тутун за реколта 2020, кој го склучуваат производителите на тутун со регистрираните откупувачи на тутун. Со оваа одлука, наместо до 31-ви март, рокот за склучување на …

Повеќе »

Домашен сируп ја запира и најтешката кашлица

Овој домашен сируп се подготвува од состојки кои веќе ги имате во кујната, може да го пие секој што ќе почуствува потреба за да ја намали или целосно елиминира кашлицата. Се работи за сируп произведен од ловор. Состојки: -6 листови ловор -2,5 дл вода -6 лажици кафеав шеќер -1 лимон …

Повеќе »

Како Meteobot® ви заштедува време и пари?

За време на пандемија, расте побарувачката на системи за далечинско набљудување. Се повеќе земји воведуваат строги рестрикции и ограничувања на слободното движење на луѓето како последица на корона вирусот КОВИД-19. Поради тоа, се зголемува потребата да се користат системи за далечинско набљудување на климатолошките и почвените услови во полињата. Метеоролошките …

Повеќе »

Еве кога од утре ќе можете да го прошетате вашето куче надвор

Сопствениците на кучиња ќе можат да ги изнесуваат своите животни надвор во одредени термини во денот за време на забраната и посебниот режим на движење што ќе се применува од утре. Според одлуката на Владата своите миленичиња од понеделник до петок сопствениците ќе може да ги изнесуваат од домовите 30 …

Повеќе »

Убави вести ни доаѓаат од Националниот парк „Шара“: Балканскиот рис присутен на Шар Планина

Убави вести ни доаѓаат од Националниот парк „Шари“ од Косово (Parku Nacional Sharri ), информираат од Facebook групата Пријателите на Шара. Минатиот месец близу врвот Ошљак (@MajaeOshlakut) е сликан балкански рис. Оваа слика ја сподели друштвото Греикоци од Призрен (Shoqata Greikoci) а веста до Пријателите на Шара стигна преку организацијата ERA …

Повеќе »

Кога смеат земјоделците да се движат за време на новата забрана за движење?!

Во однос на новата забрана за движење што ја донесе Владата на Република Северна Македонија, а којашто стапува во сила од среда (08.04.2020), Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги известува земјоделците: -Земјоделците што имаат работни обврски на своите земјоделски површини и на фармите, а кои се наоѓаат во атарот …

Повеќе »

Маите имале вграден земјоделски систем

Археолозите и научниците од НАСА откопаа комплетен антички град на Маите во кој имало систем на урбана зелена архитектура. Овој град сочинувал многу насипи, десетина илјади на тераси и многу сокриени пештери. Овој проект бил воден од сопружниците Дајан и Арлен Чеиз од Универзитетот на Централна Флорида. Во последните 25 …

Повеќе »