Почетна / Gradina Mug (страна 5)

Gradina Mug

300 растенија во нејзинот стан: Таа го претвори нејзиниот стан во мини-џунгла

Таа има 600 видови растенија, а 300 од нив се наоѓаат во нејзинот стан… Погледнете повеќе во видеото: Дали и вие би сакале да одгледувате повеќе растенија во домот?

Повеќе »

Се качи на тракторот, но никој не очекуваше вакво нешто

Овој возач на трактор е од Хрватска, и иситот поседува неверојатни вештини за транспорт на дрва. Погледнете колкава количина на дрва успеа да пренесе со својот трактор. Дефинитивно не очекувавме дека вакво нешто ќе направи.

Повеќе »

Знаете ли зошто носиме хризантеми на вечните почивалишта на нашите сакани?!

Хризантемите се симбол на минливоста на животот, заминувањето на другиот свет и жалењето. Затоа се неизоставен дел од аранжманите што ги ставаме на последните почивалишта на нашите сакани. Хризантемата (Chrysanthemum) е вид цвеќе со триесеттина подвидови повеќегодишни растенија од семејството на композити (гладиоли). Со оглед на тоа што на нашето …

Повеќе »

Метеролозите предупредуваат: Еве какво време не очекува наредните денови

Медитеранскиот ЦИКЛОН, е во фаза на формирање и негово интензивирање, и истиот е на пат кон подрачјето на Балканскиот Полуостров и ќе донесе во регионот МНОГУ ДОЖД, и СИЛЕН ВЕТЕР со удари од над 100 км/ч. Циклонот носи и опасност и од локални поплави, а според податоците до крајот на …

Повеќе »

Бела врба (Salix alba L.)

Белата врба (Salix alba L.) или сребролистната врба расте покрај реки и мочуришта, како и низ целата земја до 1700 метри надморска височина. Корисен дел е кората, а во својот хемиски состав содржи гликозиди салицин кој во организмот се разградува до салицилна киселина. Се содржат уште и танини, оксалати, флавоноиди …

Повеќе »

Време е за Хускварна – Купете еден од нивните модели и добијте 10% попуст

Секој што купува Husqvarna моторна пила треба да знае дека ќе го добие најдоброто од својата машина. За идеални резултати го препорачуваме X-Cut ланецот кој е оштар, лесен за точење и гарантира издржливост и долготрајно користење. Уникатната комбинација на високи перформанси, употребливост и безбедност ви овозможува секогаш ефикасно, удобно и …

Повеќе »

Собранието ги усвои измените на Законот за вино, се олеснуваат условите за производство на вино во малите семејни винарии

Собранието на Република Северна Македонија попладнево го усвои Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за вино. Со новите законски измени кои се правени во соработка со Здружението на мали винарии, Здружението на винарски визби и лабораториите кои прават анализи за грозје и вино, се овозможуваат низа поволности со …

Повеќе »

За ништо на светот, не ги носете овие цвеќиња во вашиот дом!

Експертите веруваат дека правилно избраните растенија можат да ја подобрат аурата на куќата, да ве ослободат од негативните јони и да ја направат енергијата позитивна. Цвеќињата во затворен простор не се само украс. Тие ја апсорбираат енергијата на куќата и честопати се приврзуваат на едното или другото живеалиште. Според античките …

Повеќе »

Државниот инспекторат за земјоделство, со засилени мерки против палењето на стрништа

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство заедно со Државниот испекторат за земјоделство активно се вклучени во спречување на масовното палење на стрништа на територијата на Република Северна Македонија. Мобилни екипи од инспектори и други надлежни службеници работат во смени и постојано се на терен, со цел да ги откријат лицата …

Повеќе »