Почетна / Gradina Mug (страна 3)

Gradina Mug

Нема да се заборави: Засадил срце од 6000 дрвја во спомен на неговата сопруга

Фармерот Винстон Хоувс е од Јужен Глочестершир, кој во спомен на неговата сопруга која ненадејно почина насадил нива со 6 000 дабови дрвја. Од возушна перспектива гледаме дека се работи за срце во средината кое е насочено кон нејзиниот дом од детството, Вотон Хил. Фармерот има 70 години, а во …

Повеќе »

Кои се најагресивните кучиња?

Исто толку напаѓале други кучиња, а секој 12-tи гризе сопственици. Јазовичарите, наречени виршли поради продолженото нивно тело, досега немаа страшна репутација. Првично сепак тие биле ловечка раса. На второ место по непријателство се малите Чивава. Тие редовно касаат, или се обиделе да гризат луѓе, сопственици и други кучиња. Друго ситно …

Повеќе »

Зошто и од каде не треба да купувате бугарско свинско месо ?!

3,7 милиони лева ќе добие државата за борба против африканската свинска чума. Ова беше одлучено на вчерашната редовна владина средба. Во почетокот на владината седница министерот за земјоделство Десислава Танева изјави дека се преземени потребните мерки за справување со отворените вчера нови 6 жаришта на заразата во Плевенско: “Во шесте …

Повеќе »

Чај од мајчина душица – лек за проблематичните менструации

Мајчината душица е растение кое го има речиси на сите балкански простори. Се собира од планинаските ливади се суши и од него се приготвува чај. Доколку не успеавте да наберете, чајот од мајчина душица може да се најде и во маркетите во филтер кесички. За чајот од мајчина душица е …

Повеќе »

ГАРДЕНА совети за градинарство во јули

Секогаш има нешто да се направи во градината. Дознајте што треба да правите во јули подолу, советуваат од ГАРДЕНА. Ѓубрење на грмушките Ако сте ги собрале бобинките од вашата грмушка, малку ѓубриво ќе направи чудo: користете или 20 грама / квадратен метар ѓубре или 1,5 литри / квадратен метар компост. …

Повеќе »

Метеролозите со предупредувања за денешниот ден: Еве какво време не очекува

Денес нашето подрачје ќе започне да потпаѓа под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса од Медитеранот, што во текот на денешниот ден (среда) во добар дел од Македонија ќе придонесе да имаме развој на нестабилна облсчност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Ова прилика ја користам …

Повеќе »

МЗШВ: Во полн ек е жетвата на пченицата, годинава се очекува за 4 отсто поголемо производство од 2017 година

Според првичните податоци од подрачните единици на Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство жетвата на житните култури е во полн ек. Јачменот во 2019 година е засеан на околу 60.000 хектари. До денеска се ожненани околу 80 % од површините,  при што е остварен просечен принос од околу 3,3 тони …

Повеќе »