Почетна / Градина / Храна / Аронија за детоксикација на организмот

Аронија за детоксикација на организмот

Дејството на малите црни плодчиња Аронијата е голема и делува многу добро и како профилактично средство. Затоа секој кој сака да е здрав, може да посегне смело кон ова чудо на природата.

Неговото дејство е противосклеротично, капиларнороукрепувачко, антиинфламаторно и пред се хипотензивно.

Се користи при анемија, хипервитаминоза, хипертензија и атеросклероза.

Плодот е единствен во својата способност, преку состојките ги поврзува тешките метали во организмот и на тој начин го детоксикира телото.

Не ја користете, ако страдате од чир или гастритис, бидејќи го иритира желудникот.

Начин на употреба: 2-4 лажици плод се ставаат во 2 чаши зовриена вода. Се пие 3 пати дневно по половина чаша, 30 минути пред јадење.

Види

Изртениот лук има поголеми антиоксидантни својства од обичниот

Изртениот лук во однос на сировиот – докажано го подобрува антиинфламаторниот, имун систем, дава кардиоваскуларна …