Почетна / Градина / Вести / AccuWeather објави долгорочна прогноза: Пролетта ќе доцни

AccuWeather објави долгорочна прогноза: Пролетта ќе доцни

Американската метеоролошка служба AccuWeather објави пролетна прогноза за Европа за 2021 година.

Веста не е најдобра, се очекува невреме да ја следи трасата од Франција, и преку Италија до Балканот, особено во текот на март. Метеоролозите од AccuWeather забележаа дека ова ќе биде прилично необичен модел за пролетта. Како што невремето се приближува до Средоземното море, може да навлезе во поголема влага, што ќе доведе до обилни дождови и грмотевици низ цела Италија и долж западниот брег на Балканскиот полуостров. Ова може да го зголеми ризикот од поплавување до рана пролет, особено во областите кои беа поплавени од дожд кон крајот на 2020 година.

Температурите беа под нормалата на Пиринејскиот полуостров за време на крајот на зимата, според метеорологот Алан Реперт, додавајќи дека ова може да се промени до крајот на пролетта, со температури близу и над нормалната прогноза за таа временска рамка.

Драматична промена на времето може да предизвика алергии, особено за оние кои се алергични на полен од дрвја, кон крајот на април до мај поради комбинација на поблаго време и обилна влажност, според „Реперт“. Бурното време кон крајот на април и мај може да предизвика премногу дожд за да се дозволат собири на отворено.

За Источна Европа се предвидува топло време во текот на пролетта, но регионот сè уште може да издржи студен удар – што може да трае неколку дена пред да се вратат потоплите услови.

Генерално топлото време може да биде добредојдено за многумина кои се надеваат дека ќе излезат по зимските месеци, но Ројс предупредува дека заканата од снег може да произлезе од повремени студени налети на пролет. Низ целиот регион, постои поголем ризик од снежни врнежи на крајот на сезоната – претежно во март – во споредба со последните години.

Види

По 2 години разделба, се онесвести од радост! Погледнете зошто кучето е најдобар пријател на човекот

Мудрите луѓе рекле дека најдобар пријател на човекот е кучето. Видеото, кое ќе ви го …