Почетна / Градина / 7 еко идеи за убава градина

7 еко идеи за убава градина

На убавите цвеќиња и убавата градина потребна им е многу грижа. Денес, во земјоделските аптеки, можете да најдете сè. Од брзорастечки препарати и прскави спрејови до стимуланси на свежи растенија. Но, ако ги користите, ризикувате! Покрај цвеќето, можете да се труете и сами. Затоа, препорачуваме да користите само природни, органски методи во вашата градина. Еве неколку од нив:

1. Леб квасец за раскошен раст на цвеќето. Квасецот е промотор на раст и извор на корисни бактерии. Исто така, исхраната со квасец го активира формирањето на корени. Растворете 250 гр квасец во 1 литар вода за леб. Пред хранење, добро протресете и разредете до 10 литри.

2. Пепел од дрво за убава трева. Пепелот од каминот, шпоретот од дрво, па дури и пепелта од скара не треба да се фрлаат. Тие содржат многу хранливи состојки корисни за секаков вид растенија. Пепелта помешана со мешавина од почва е идеална за убав тревник. Само распространете го рамномерно во градината.

ВНИМАНИЕ: Не хранете ги растенијата со пепел што претпочитаат кисела почва – азалеа, лубеница, хмељ, боровинки, ротквици, рододендрон…

3. Лушпа од лути пиперки. Во 1 литар вода се варат 60 минути 60 грама сушени лути пиперки. Откако ќе се излади испрскајте ги растенијата. За растителни штетници, лушпа од лисја од тутун и вода со сапуница се исто така ефикасни.

Види

Десет градинарски дизајни кои ќе ви помогнат да го реконструирате вашиот двор

10 прекрасни градинарски дизајни кои ќе ви помогнат да го реконструирате вашиот двор