16.05.2022
Почетна / Градина / 6 растенија кои ќе донесат позитивна енергија во вашиот дом

6 растенија кои ќе донесат позитивна енергија во вашиот дом

Според древните учења на Фенг шуи, некои домашни растенија имаат неверојатно својство да генерираат позитивна енергија. Филозофијата на Фенг Шуи е дека растенијата се во состојба драматично да го променат човечкиот живот.

Тие имаат способност да им обезбедат на луѓето позитивна енергија, а исто така можат позитивно да влијаат на некои аспекти од животот: да ја подобрат финансиската состојба, да привлечат среќа, да излечат од разни болести, а исто така да ги помират оние што се во конфликт.

Денес споделуваме со вас вредни совети кои ќе ви помогнат да изберете „зелени пријатели“.

Корисни домашни растенија:

Лаванда

Лаванда – еден од древните симболи на чистота и љубов. Тоа е исто така најдобриот лек за сите оние кои страдаат од несоница, лошо расположение или депресија. Тоа е исклучително смирувачко и ви помага да заспиете.

Супстанциите што ги содржи делуваат на централниот нервен систем, благодарение на што, лавандата помага при сите состојби на вознемиреност, хистерија, главоболки и мигрена. Едноставно ставете тенџере со ова растение во вашата спална соба.

Види

Задоволство е да ги имате овие цвеќиња дома – Stephanotis floribunda

Задоволство е да ги имате овие растенија дома. Потекнуваат од oстровот Мадагаскар и затоа растението …