Почетна / Градина / 5 рецепти за прочистување на црниот дроб

5 рецепти за прочистување на црниот дроб

Дали некогаш сте го прочистиле црниот дроб? Ова е исклучително важен орган. Тој е одговорен за детоксикацијата на телото од сите загадувачи во храната што ја консумирате како алкохолот и пржената храна. Црниот дроб има способност да се регенерира. Меѓутоа и покрај оваа способност не значи дека не можете некако да го оштетите. Најдоброто што можете да го направите за вашиот црн дроб да биде здрав е да се стремите да се храните здраво и да избегнувате токсична храна и пијалаци кои го оптоваруваат.

Постојат многу начини за чистење на црниот дроб. Тука имаме некои од најефикасните природни рецепти.

1. Грејпфрут, портокал и сок од лимон
Благодарение на нивните антиоксиданси, цитрусовите плодови се идеални за прочистување на телото од токсините и маснотиите од било кој вид и тоа исто така е во прилог на одржување на дебелото црево и црниот дроб. Цитрусовите плодови исто така го зајакнуваат имунолошкиот систем. Комбинацијата од овие три плодови создава супер сок кој ќе ви помогне да го прочистите црниот дроб.

Состојки:
2 портокали
1 лимон
2 грејпфрут
1 лажичка маслиново масло (5 гр.)

Подготовка:
Земете ги плодовите и добро излупете ги, а потоа отстранете им го семето. Ставете ги сите состојки во блендер. Ако сакате, додадете малку вода или мраз. Измешајте сè добро. Овој сок се препорачува да се пие наутро и секогаш свежо подготвен. Ако е премногу кисело за вас, додадете зелен зеленчук.

2. Лимон и цвекло
Цвеклото е богато со антиоксиданти и содржи беталаин, супстанца која ја дава темноцрвената боја. Цвеклото ја поттикнува елиминацијата на тешките метали од телото. На овој начин се помага да се спречат болестите како рак на црниот дроб. Заедно со сите здравствени придобивки што веќе ги знаете за лимоните со нивна помош можете да создадете моќен сок за чистење на црниот дроб.

Состојки:
1 голема цвекло
сок од 2 лимони

Подготовка:
Измијте го цвеклото, излупете го и исечете го на парчиња. Исцедете го лимонот. Додајте сè во блендерот и измешајте. Најдобро е веднаш да го испиете овој сок, за да не ги изгубите неговите хранливи својства.

3. Сок од портокал и ѓумбир
Овој сок ги комбинира богатите антиоксиданти од портокалите со моќта на ѓумбирот. Ѓумбирот помага да се подобри сè што е поврзано со варењето и има анти-воспалително дејство. Оваа комбинација на вкусови е многу пријатна. Резултатот е освежителен сок кој помага да се исчисти црниот дроб целосно.

Состојки:
1 голем или 2 мали портокали
1 лажичка свежо рендан ѓумбир (5 гр.)

Подготовка:

Види

24 брилијантни идеи да ја донесете природата во вашите домови

24 брилијантни идеи да ја донесете природата во вашите домови