19.08.2022
Почетна / Градина / 5 проверени рецепти против опаѓање на косата со билки

5 проверени рецепти против опаѓање на косата со билки

3. Погодени места на косата може да ја третирате со рузмарин. Постапката се повторува секој ден;

4. Против опаѓање на косата дејствува и лушпата, приготвена од бршленот, со која се облива целата коса;

5. Последниот рецепт за лекување и губење на косата со растенија предвидува околу 100 грама сварена коприва во литар вода и литар оцет. Со течноста косата се мие пред спиење, кога не се користат никакви други производи.

Види

Естрагон – Растението на древните римјани

Естрагонот бил користен нашироко од Римјаните и Арапите. Се сретнува во флората на Сибир, Монголија, …