Почетна / Градина / Вести / 5 намирници кои ќе ви дадат повеќе енергија наутро од кафето

5 намирници кои ќе ви дадат повеќе енергија наутро од кафето

Црно чоколадо

15 грама темно чоколадо наутро совршено ќе ви помогне да се разведрите и да ги разбудите своите ментални способности. Од темното чоколадо, сите ваши функции се активираат и ќе бидете весели и полни со елан.

Ореви

Во текот на еден ден, можете да си дозволите до 15 ореви. Тие се богати со протеини, корисни масти, витамини и минерали, а покрај тоа содржат есенцијални аминокиселини потребни за работа на мозокот и имунолошкиот систем. Оревите не ги јадете на празен стомак, но со нив можете да направите и фил за палачинки, да ги ставите во омилената каша или напиток.

Види

Болести кои можете да ги излечите со ракија

Ракијата е пијалок кој се конзумира на Балканот и често постарите знаат да кажат дека …