Почетна / Градина / 4,5 милиони сини цвеќиња расцветаа низ јапонски парк како поле од бајките

4,5 милиони сини цвеќиња расцветаа низ јапонски парк како поле од бајките

Во февруари, бевме воодушевени од раното пристигнување на славните цвеќиња од Јапонија. Сега, скоро 3 месеци подоцна, розовиот приморски парк Хитачи во префектурата Ибараки сега е покриен со сина боја благодарение на неодамнешниот цут на цвеќињата од немофила.

Ситните цветни растенија цветаат кон крајот на пролетта. Иако се наоѓаат низ цела Јапонија (па дури и во Калифорнија), цвеќињата се особено познати по нивното пристигнување во приморскиот парк Хитачи. Секоја година, над 4 милиони немофили го покриваат паркот „Михараши“ какко сино ќебе. Хил Михараши нуди и прекрасен поглед на околниот пејзаж, кој покрај немофила, овој период од годината ги исполнува и лалиња но и жолтите цветови од репката.

Зачудувачките градини се само кратко возење со воз и автобус од центарот на Токио. Значи, ако сте во областа оваа пролет, не заборавајте да ја опфатите сјајната сина глетка на паркот. Можете ли да замислите поубав пат?

Приморскиот парк Хитачи во префектурата Ибараки е прекриен во море со сини цветови.

Види

Храна која доведува до предвремено стареење

Шпанскиот нутриционист Хелен де ла Фуенте Хидалго откри како да се избегне предвремено стареење. „Кога …