Почетна / Градина / 18 корења за здравје (втор дел)

18 корења за здравје (втор дел)

Лук – еден од непроценливо природните антибиотици. Лукот е богат со витамин Ц, поради што е ефикасен лек при грип и вирусни заболувања, го зајакнува имунолошкиот систем, тонизира, ја стимулира циркулацијата, има антибактериско дејство и се применува надворешно за лекување на рани.

Жен-шен – енергетскиот корен. Овој корен има имуностимулирачко дејство, инхибира создавање на канцерогени клетки, го стимулира создавањето на ендорфин и го поттиснува стресот. Жен-шенот се нарекува уште “машки корен”, бидејќи помага при еректилна дисфункција.

Види

Храна која доведува до предвремено стареење

Шпанскиот нутриционист Хелен де ла Фуенте Хидалго откри како да се избегне предвремено стареење. „Кога …