Почетна / Градина / 18 корења за здравје (втор дел)

18 корења за здравје (втор дел)

Пашканат– бел морков со магдонос листови. Овој корен е исклучително богат со витамини и минерали. Пашканатот има диуретично и антисептично дејство, помага при бубрежни болести – камења, ја подобрува функцијата на гастроинтестиналниот тракт.

Ѓумбир – Тој е согорувач на маснотиите. Ова коренесто растение има незаменливи здравствени квалитети – го намалува нивото на лошиот холестерол, штити од кардиоваскуларни проблеми, има тонизирачко, аналгетично и антибактериско дејство, ја подобрува меморијата, помага при настанување на мускулни проблеми.

Види

Храна која доведува до предвремено стареење

Шпанскиот нутриционист Хелен де ла Фуенте Хидалго откри како да се избегне предвремено стареење. „Кога …