Почетна / Градина / Лек / 18 корења за здравје (втор дел)

18 корења за здравје (втор дел)

(втор дел) Коренестиот зеленчук и јадливите грудки се богати извори на витамини, минерали, влакна и голем број други вредни хранливи материи.

Корените на растенијата се поздрава алтернатива од свежо овошје и зеленчук.

Коренестите и грудкови зеленчуци не се само вкусни кулинарски задоволства, но и ефикасни лекови. Тие се интегрален дел од нетрадиционалната медицина.

Ротквица – Овој коренест зеленчук содржи многу витамини, калциум, етерични масла. Честото конзумирање на ротквицата помага при дигестивни проблеми, депресија, дебелина.

Целер – најздравите квалитети на овој коренест зеленчук помагаат при дигестивни проблеми, болести на уринарниот тракт, проблеми созглобовите. Тој тонизира, ја подобрува мозочната активност, го подобрува имунитетот, има силни антисептички својства.

Пашканат– бел морков со магдонос листови. Овој корен е исклучително богат со витамини и минерали. Пашканатот има диуретично и антисептично дејство, помага при бубрежни болести – камења, ја подобрува функцијата на гастроинтестиналниот тракт.

Види

Момина солза при забрзан срцев ритам

Нежната и убава момина солза (Convallaria majalis) е тревесто растение од семејството Рускусови. Таа позната …