Почетна / Градина / 10 совети од GARDENA за градинарство во мај

10 совети од GARDENA за градинарство во мај

Секогаш има што да се прави во градината. Дознајте што треба да правите во мај, подолу во советите што ги предлагаат од GARDENA.

Чубрица: Чубрицата или чубрика е интегрална состојка во гурманските кујни. Се сее во мај, кога времето е топло. Градинарската чубрика се користи како зачин во традиционалната македонска кујна, за добивање на додатоци како „к’цана сол“ и како додаток во грав. Тие се ниски растенија кои растат на суви сончеви места. Тие достигнуваат 15-50 см во висина и имаат мали листови 1-3 см.

Мало езерце со риба: Сега е совршено време да започнете со полнење – или да продолжите да го полните вашето градинарскo езерце со риби. Тоа може да го направите со видови на риба кои најчесто се среќаваат и во нашата земја. Со тоа, локалните видови риби изгледаат како дома во природните базени, па дури и во базените за пливање, каде што, на пример, можат да ги бркаат живите роеви од ларви на комарци.

Градина со инсекти: Откако нивните овошни дрвја завршиле со цветање, многу љубители на градината почнуваат да забележуваат колку малку инсекти што се опрашуваат во моментов можат да се најдат во нивната градина. Од почетокот на мај, можете да обезбедите извор на храна за разни инсекти со сеење на мешавини на семиња на градинарските површини или на области кои се подготвени специјално за оваа намена. Така ќе помогнете да се привлечат пчелите потребни за опрашување на малините и боровинките.

Прозорски саксии: Во последно време, луѓето кои страдаат од стрес се повеќе ги красат со цвеќе нивните балкони и тераси, и како што се вели за одржување треба премногу напор. Во реалноста, тоа е токму спротивното: Колку е поголем стресот, толку е поважно да се најде нешто што се бори со безделничење и пад на темпото. Ова е токму она што летните цвеќиња може да доведат до “зелена дневна соба”. Многу е поважно да ја организирате вашата летна естетика на начин кој не одзема премногу време: квалитетно ѓубриво, автоматско наводнување и растителни сорти кои бараат минимална количина на мануелна нега.

Луковици: Откако вашите нарциси и другите луковички прецветаа, отсечете ги стебленцата, но не ги отстранувајте листовите. Ако ги отстраните листовите премногу рано, постои ризик растението да не цвета и во следната година.

Гераниуми: Долго време украсувањето на вашиот балкон со гераниуми беше означен како “премногу средна класа” – но сега се враќа во мода. Постојат три клучни причини за ова: Прво, се повеќе и повеќе љубители на градината го менуваат својот ум кога станува збор за докажаната издржливост, подготвеност да цветаат и олеснување на грижата што гераниумите ја нудат. Второ, гераниумите сега се достапни во широк спектар на интересни бои, како што се црвена, розова, виолетова и бела. Трето, и конечно, новите видови гераниуми растат побрзо.

Јоргован: Во најраната можна фаза откако вашиот јоргован завршил со цветање отстранете ги стебленцата што се имаат појавено. Ова ќе го зајакне растот на растението и ќе ги зајакне цветните пупки за следната година. Особено препорачуваме да го направите ова со помладите јорговани.

Заштита на тревникот: Исечоците од трева содржат хранливи материи, па може некои од вас ќе се одлучат да компостираат дел од нив – но без хранливи материи, не може да се има здрав раст на растенијата. Тоа е причината зошто ѓубрењето на вашиот тревник еднаш месечно е од суштинско значење ако сакате здрава убава трева што расте со жестока отпорност на мов и плевел.

Рододендрон: Скриените азалии и рододендрон треба веднаш да се отстранат, бидејќи листот ќе почне да потиснува. Во исто време како што се случува овој раст, препорачуваме да го ѓубрите вашиот рододендрон со витамини кои не содржат сол. Примената на компост на рододендрони може да биде проблематична, бидејќи компостот често не е доволно кисел. Мешавина од две третини хумус од кора до една третина компост го прави многу посоодветно органско ѓубриво.

Домати: Од средината на мај, можете да ги преместите вашите домати на отворено за да им ја обезбедите топлината што им е потребна.

Напомена: Производите на GARDENA можете да ги анјдете на СИНПЕКС ШОП

Види

5. причини зошто треба да јадеме млад крoмид, особено зелениот дел: Еве што му прави на нашиот организам!

Започна сезоната на производство и продажба на млад кромид, а ова е одлична можност за …