Почетна / Градина / Вести / 10 причини зошто секој ден треба да јадеме портокали

10 причини зошто секој ден треба да јадеме портокали

На овие 10 начини портокалите помагаат на нашиот организам во борбата против болестите и штетните микрочестички од околината, пишува попара.мк:

1. Портокалитесе богати со витамини и минерали кои се потребни дневно за правилно функционирање на телото.

2. Го штити нашиот кардиофаскуларен систем и помага при прочистување на масните наслаги во него.

3.Помагаат и при заштита на нашите заби и коски.Од минералите има калциум кој лесно се абсорбира, магнезиум, калиум и фосфор.

4. Добро познато е дека портокалот е добар и за регулирање на крвниот притисок. Истражувач професорот д-р Кетрин Beгхарт истакна дека портокалите имаат највисок процент на антиоксиданси од сите овошја.

5. Нивното секојдневно консумирање помага да се намали нивото на холестерол во крвта.

Види

Чудното овошје „Рамбутан“

Рамбутанот (Nephelium lappaceum) е овошје кое потекнува од семејството „Sapindaceae”. Се одгледува во повеќе земји …