Почетна / Градина / Храна / Оревите се најкорисните јатки

Оревите се најкорисните јатки

Оревите се најкорисните јадки, соопшти агенцијата BBC, повикувајќи се на американски научници, кои повикуваат оревите да присуствуваат повеќе во нашата секојдневна храна.

Во принцип сите ореви се корисни за здравјето. Оревите сепак содржат повеќе антиоксиданси од кикириките, бадемите, лешниците. Д-р Џо Винсон од Универзитетот на Скрантон, САД, ја анализира количината на антиоксиданси во девет видови ореви и утврдил дека грст ореви содржат два пати повеќе корисни состојки од истото количество од сите други популарни јадки.

Антиоксидантите во оревите се два до 15 пати помоќни од витаминот Е, кој го штити телото од штетните природни хемикалии кои предизвикуваат болести.

Антиоксидантите се корисни, бидејќи ги запираат верижните реакции, кои ги оштетуваат клетките. Од претходните истражувања познато е дека во мали количини снегулките го намалуваат ризикот од кардиоваскуларни болести, ракот на дојка и на простатата, дијабетисот тип 2 и др.

Види

Македонија прв пат ќе тестира има ли храна третирана со јонизирачко зрачење

Агенцијата за храна и ветеринарство, за прв пат, ќе врши испитувања дали на македонскиот пазар …