Почетна / Градина / Вести (страна 6)

Вести

Ќе се вложат 140 илјади евра за подобрување на условите за сточарството

see 07/12/2017 Вести, Животни

http://advancedgastroonline.com/procedures/ercp/ Работите започнаа со реконструкција и проширување на пат на планината Сува Гора, над гостиварското село Чегране кој води до бачилата. Се работи за пат во должина од околу шест километри, што ќе се овозможат подобри услови на одгледувачите на овци во овој регион, пишува република.мк. Јавното претпријатие за стопанисување со …

Повеќе »

Деан Шкартов со години го обработува македонскиот рубин и го вметнува во македонски филигран изработен во сребро или злато

06/12/2017 Вести

Деан Шкартов со години го обработува македонскиот рубин и го вметнува во македонски филигран изработен во сребро или злато. Видеото подолу заслужно ви го репризираме се со цел да ве потсетиме на една изложба во која беше презентирана нашата гордост и нашето богатство македонскиот рубин. Изложбата е одржана во Народната …

Повеќе »

Учите, а ништо не можете да запомните: Оваа билка треба да ја мирисате за подобра меморија!

Испитите на универзитетите се се поблиску, а универзитетските истражувачи велат дека мирисот на рузмарин може да ја подобри меморијата. Според истражувањето, учениците и студентите кои работеле во простории со мирис на етерично масло од рузмарин постигнале пет до седум проценти подобри резултати на тестовите за меморија. Овие резултати се во …

Повеќе »

STIHL MS 291 има штедлива и силна моторна пила со филтер што трае до пет пати подолго од вообичаено

Моторна пила STIHL MS 291 е изработена по висока технологија. Таа носи заштеда на гориво, а со еден филтер за воздух може да поминете до пет пати подолго од вообичаено. Таа е прилична силна и лесна за одржување.

Повеќе »

Капитол Мол го разубави просторот со природни елки

За престoјниот празничен период, Винчини постави декоративни природни елки во Капитол Мол кои го разубавија просторот, а воедно ќе служат и како природни прочистувачи на амбиенталниот воздух во молот. На прекрасните зимзелени дрвца не се поставени новогодишни украси, но наскоро тие ќе заблескаат во празнични декорации. Винчини и Капитол Мол …

Повеќе »

Која е вистината – дали јајцата се корисни или штетни?

Јајцата се меѓу најчесто дискутираните храни во светот на исхраната. Пред извесно време тие се сметаа за непријател поради нивната содржина на холестерол. Големото кафено јајце има околу 185 мг. холестерол. Упатствата за здрава исхрана препорачуваат намалување на холестеролот до 300 mg. или помалку на ден. Луѓето мислат дека јајцата …

Повеќе »

Чувајте некои од овие животни за да бидете здрави

1. Кучиња Ако водите седентарен начин на живот и не може да се мотивирате доволно за активна физичка активност, чувајте куче. Потребни се редовни прошетки и игри кои ќе ве придвижат. Благодарение на домашниот љубимец ќе може да се разделите со вишокот килограми. Психолозите пак додаваат дека присуството на куче …

Повеќе »

Погледнете неколку хортикултурно уредени дворови од градинарскиот центар ФОЈА

Оние луѓе кои живеат во куќа ги знаат придобивките од убаво среден двор, а оние кои живеат во стан секогаш мечтаат по она што е невозможно да го имаат. Во потоплите месеци од годината дворот може да ви стане омилено место во куќата каде што ќе го поминувате поголемиот дел од …

Повеќе »

Погледнете како Мелани Трамп ја украси Белата куќа (Фото)

Американската претседателска администрација ја претстави божиќната декорација на Белата куќа. Првата дама на САД блескаше повторно пред камерите со соодветно избраниот фустан. Таа ги прифати децата и учениците од блиската воена база, кои насликаа и изработуваа разни предмети.

Повеќе »