Почетна / Градина / Вести (страна 47)

Вести

Од идеја до фарма со јапонски потполошки: Запознајте го младиот агробизнисмен Гоце Трајковски

Младиот Гоце Трајковски од битолско Драгожани е доказ дека кога нешто силно се посакува може и да се реализира. Неговата желба да има сопстевен бизнис се реализирала пред 5 години со отварањето на фарма со јапонски потполошки, пишува Бриф. Пред да започне со овој бизнис, многу читал, се интересирал за …

Повеќе »

МЗШВ формираше Комисии за вршење на увид на настанатите штетите од невремето на 11-ти септември

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство денеска формираше Комисии за увид на настанатите штетите во регионите кои на 11-ти септември годинава беа зафатени од временски непогоди (пороен дожд, електрични пранења, силен ветер и град). Согласно извештајот од УХМР и теренскиот увид од страна на Подрачните единици при МЗШВ,  утврдено е …

Повеќе »

Сам свој мајстор – направила куќа од 12 квадратни метри

Ела Џекинс од Калифорнија, живее во куќа од само 12 квадратни метри, која самата ја изградила. – Некогаш имав многу работи, бев опседната со облека. Кога се преселив, почувствував олеснување бидејќи можев да го понесам само тоа што ми е точно. Се чувствувам ослободена, се тоа што ми треба, е …

Повеќе »

Посејте ароматични и зачински растенија за во зима

Бидете вредни и прктични и во текот на зимата. Посејте ароматични билни во стакленикот во градината или пак во саксии. За одгледување на зачински растенија во топла градина погодни се растенијата со дрвенести стебла. Тие убаво изгледаат во саксијата, не растат високо, а сепак имаат јака арома. Основен услов за нивно …

Повеќе »

Растенијата не чуваат од зарази

Денес изобилството од зеленило, рапределено во целиот дом, е сигурен знак дека во него живеат ултрасовременни луѓе кои се грижат за своето здравје. Предностите на нативната аромотерапија се мекост на влијанието, можност за долготрајно користење, а што е најважно ризикот од предозирање и развој на несакани ефекти е многу помал …

Повеќе »

Излечете се откако прегрнете дрво!

Одите ли често во природата? Ако немате време за приградските излети, тогаш барем одите ли во паркот? Ако е така, тогаш додека се шетате, можете да се лекувате на еден многу интересен начин – прегрнување на некое дрво. Има и цела наука за тоа и се вика дендротерапија. Тоа е …

Повеќе »

Подарете цвет според хороскопот

Цвеќето многу говори за себе, за личноста што дарува и за личноста која го прима. Покрај вообичаениот говор на цвеќето, треба да ги познавате и основните карактеристики на хороскопските знаци. Овен Очекуваат ритуал при дарувањето, а сакаат да почувствуваат страст, предизвик и по некоја љубовна искра.

Повеќе »

Избор на поклони за градинари

Работата во градината според многу светски истражувања ви дава задоволство, подобро чувство и намалување на стресот. Но тоа не значи дека работата ви дава и прекрасна градина. Постојат многу битни елементи кога се работи за поклоните наменети за дворовите кај вашите пријатели. Пред да почнете со изборот на поклони потребно …

Повеќе »

Над 66 илјади земјоделци досега конкурирале за субвенции за 2017 година

Во петок на 15.09.2017 завршува рокот за поднесување барања за субвенции за земјоделството од Програмата за финансиска поддршка во земјоделство за 2017 година. До денеска според податоците од Подрачните единици при Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, поднесени се 66.126 барања. Најмногу барања има поднесено во Подрачните единици во Кавадарци …

Повеќе »