Вести

Во Мексико веќе се произведува вода од млеко
0

Во Мексико веќе се произведува вода од млеко

November 2nd, 2017 | by gradina
Новата фабрика на Nestle во Мексико е опремена со технологија што овозможува екстракција на вода во процесот преработка на...
Природни лекови што ја смируваат болката
0

Природни лекови што ја смируваат болката

November 2nd, 2017 | by gradina
1. Сокот од домати е вистинскиот лек против грчевите во вашите нозе. 2. Јадењето боровинки или пиењето сок од свежо исцедени...
Во последниве години се развива производство на биодизел од семето на Јатрофата (Jatropha curcas)
0

Во последниве години се развива производство на биодизел од семето на Јатрофата (Jatropha curcas)

November 2nd, 2017 | by Gradina Mug
Јатрофата потекнува од Централна Америка. Родот вклучува околу 170 вида сукулентни растенија. Во висина достигнува до 60 см....
Новата куќа на Анџелина Џоли во Лос Анџелес (фото)
0

Новата куќа на Анџелина Џоли во Лос Анџелес (фото)

November 1st, 2017 | by Gradina Mug
Американската актерка Анџелина Џоли ја купи еднa од најскапите куќи во Лос Анџелес за 25 милиони...
Сибирска боровиница или аронија – зрно полно со здравје
0

Сибирска боровиница или аронија – зрно полно со здравје

October 27th, 2017 | by Gradina Mug
Сибирска боровиница или народски познато како аронија, е растение кое едноставно претставува антиоксидантна бомба за...
Врата која е стара преку 275 години (фото)
0

Врата која е стара преку 275 години (фото)

October 26th, 2017 | by Gradina Mug
Вратата на оваа фотографија е изработена од дрво и поставена на старо дрво во Англија, поточно на местото Костволдс. Тоа се...
Највисокиот кактус во светот
0

Највисокиот кактус во светот

October 26th, 2017 | by Gradina Mug
Највисокиот кактус во светот се наоѓа во северозападниот дел на Мексико, во областите Baja California, Baja California Sur, и Сонора. Познат е...
12 работи кои не сте ги знаеле за Јужна Африка
0

12 работи кои не сте ги знаеле за Јужна Африка

October 25th, 2017 | by Gradina Mug
Туристите знаат многу работи за Јужна Африка, но има и работи кои сигурни сме дека не ги знаат. Јужна Африка стана популарна...
Погледнете како овој фармер се забавува со својот трактор:
0

Погледнете како овој фармер се забавува со својот трактор:

October 25th, 2017 | by Gradina Mug
Погледнете како овој фармер се забавува со својот...
no-cover
0

Министерот Николовски во Брисел се сретна со Јержи Плева

October 24th, 2017 | by Gradina Mug
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски на 23.11.2017 година, во Брисел имаше работен состанок...