Почетна / Градина / Совети (страна 6)

Совети

Овој камен ја одбива негативната енергија

buy Lyrica generic 25/10/2017 Совети

http://torontomarathon.com/registration/policies_relay.html Карнеолот претставува кристал со портокалово-кафеава боја. Пронајден е и употребуван за накит уште во Бронзеното доба. Името му доаѓа од латинскиот збор caro, carnis што значи месо или тело. Длабоката портокалова боја овој минерал го поврзува со втората енергетска чакра. Поради тоа има изразени карактеристики на балансирање и поттикнување на …

Повеќе »

Кога бенџаминот ги губи лисјата?

24/10/2017 Совети

Бенџаминот периодично ги фрла поголемиот дел од своите лисја: или со премногу полевање или поради воздушни струи. Тој е премногу каприциозен. Пониските лисја почесто паѓаат поради преголема влажност. Но, фактот дека почвата не мора да се исуши е поврзано со потеклото на овој вид, кој потекнува од семејството на Фикуси. …

Повеќе »

Одлична идеа како да заштедите пари: Еве како сами да ги обложите степениците

Обложувањето степеници знае да биде прилично скапо. Некогаш и прескапо во зависнот од тоа со што сакате да ги обложите степениците. На Јутјуб пронајдовме интересно видео кое би можело да ви спаси солидна сума пари, бидејќи оваа работа можете да ја завршите и сами. Погледнете:

Повеќе »

Микроелементи потребни за растенијата (прв дел)

Железо: потребно е за многу ензимски функции и претставува катализатор за синтеза на хлорофил. Од исклучително значење е за младите делови на растението во раст. Симптомите за недостаток на железото се бледа боја на младите листови, проследено со масовно пожолтување на листовите, особено во долгите жилки. При поголеми вредности на …

Повеќе »

За растенијата на кисели земјишта

За да можете за себе да кажете дека сте успешен градинар, морате да знаете каков тип на земјиште поседувате и како да го искористите. За успешен градинар не е пресудно дали е почетник или со искуство. Основно што треба да знаете е земјиштето и тогаш резултатите нема да изостанат. Во …

Повеќе »

Зошто треба да користите прашак за печиво за вашите цвеќиња

Повеќето луѓе не знаат дека проблемите во градината може едноставно да ги решат со употреба на „обичен“ прашок за печиво. Во продолжение на текстот можете да прочите кои се’ проблеми можете да ги решите со овој прашок, пишува нмд.мк. ГАБИЧКИ Измешајте 4 лажички прашок за печиво со околу четири литри …

Повеќе »

Зошто треба да ставите чкорчиња во цвеќињата

Собните билки не само што овозможуваат комфорт и топлина во вашиот дом, туку ја зголемуваат и концентрацијата на кислород во просторијата. За жал, се случува билките да почната да венеат од необјаснети причини. Кон тоа може да придонесат ситни штеточини, мушички и слични инсекти кои е тешко да се воочат …

Повеќе »

Вода и сонце за добри тикви

Тиквата е едногодишно зелјесто растение со ползаво ребресто и бодликаво стебло, кое честопати, достигнува должина од околу 10 метри. Листовите се огромни, со облик на срце, петтоделни и назабени на рабовите. Цветовите на тиквата се жолти, а машките се покрупни од женските. Плодот е огромен и неговата тежина достигнува од 10 …

Повеќе »

Како да направите вазнички за цвеќиња од прегорени сијалици`

Знаете ли дека прегорените сијалици можеат да се искористат како декоративни вазнички за цвеќиња? За ефектот да биде поголем, препорачуваме да ги обоите. Еве што се ви е потребно: – Сијалица – Растение – Ножички – Пинцета – Чеканче – Шајки – Kамчиња – Јаженце Најпрво направете дупче во металниот …

Повеќе »

Моторната пила STIHL MS 180 е компактна мала пила, а лесна и едноставна за употреба

Дрвја високи и до 60 метри, непристапни терени, лоши временски услови: професионалното шумарство е навистина тешка работа. За да постигнат најдобар учинок, професионалците треба да ја имаат и најдобрата машина: STIHL моторна пила. Моторната пила STIHL MS 180 е компактна мала пила за домашни потреби: сечење дрва за огин, камини …

Повеќе »