Почетна / Градина (страна 5)

Градина

Погледнете како Мелани Трамп ја украси Белата куќа (Фото)

Американската претседателска администрација ја претстави божиќната декорација на Белата куќа. Првата дама на САД блескаше повторно пред камерите со соодветно избраниот фустан. Таа ги прифати децата и учениците од блиската воена база, кои насликаа и изработуваа разни предмети.

Повеќе »

Протеин кој овозможува забрзан раст

Растот на растенијата е проследен со многу активности од страна на компонентите наречени микротубули, и им помога во растот и формирањето на клетките. Научниците знаат за микротубулиите веќе половина век, но дури сега пронаоѓаат што ги води во насока на растењето на растенијата. Истражувачите од Универзитетот на Британска Колумбија тврдат …

Повеќе »

Системи за наводнување

Наводнувањето претставува мерка на количина на вода за одгледување во растителното производство што се додава во почвата. Таа е потребна за оптимална раст и развој на растенијата. Главната цел на наводнувањето е растението преку корените и листовите да апсорбира течност. Најефикасен вештачки начин на наводнување е оној кој го имитира, …

Повеќе »

Калатеа (Calathea) – едни од најубавите и атрактивни листно декоративни растенија

Ова се едни од најубавите и атрактивни листно декоративни растенија. Тие имаат ефектни и егзотични точки кои се разликуваат по големина и форма. Потекнуваат од тропските предели на Јужна Америка, каде што локалното население често ги користи листовите за плетење на кошници. Токму од таму потекнува и името на родот (Kalathos), …

Повеќе »

Доволно е само во џебот да го носите: Тој ја јакне самодовербата, ја втемелува храброста, надежта и оптимизмот

Гранатот влегува во групата на силикатни минерали кои се користат од бронзеното време како скапоцени камења и абразиви. Сите видови гранати поседуваат слични физички својства и кристални форми, но се разликуваат во хемискиот состав. Различните видови се пироп, алмандин, спосартин, грутуларен, уваровит и андрадит. Зборот гранат доаѓа од средниот англиски …

Повеќе »

Најдоброто растение за слабеење

Совршеното тело секогаш било сон на жените. Ако диетите кои сте ги искусиле не даваат резултат, ние ви нудиме едно растение со кои балерините ја одржуваат формата. Тоа е коренот од (ononis avensis) познато како громотрн. Најдобро би било да си го набавите сами. Може да го комбинирате и со …

Повеќе »

Миризливата ружа го враќа гласот

Ружата е одличен цвет што освен убавината ни донира и здравје. По својот изглед тоа е повеќегодишно растение со сиво-зелена боја. Лисјата на растението се наредени едно по друго, долги се помеѓу 5 и15 см и се наоѓаат на рачки. Цветовите имаат бледорозова боја, а понекогаш се и бели. Нивните …

Повеќе »

Изработка на хранилка за птици

Птиците се многу важни членови на секој еко систем, малите птици покрај тоа што ги разубавуваат нашите градини и не развеселуваат со нивната песна се и многу корисна алка во синџирот на исхрана во природата. Имено малите птици главно се исхрануваат со инсекти со што помагаат да се одржи нивниот …

Повеќе »