Почетна / Градина (страна 20)

Градина

Нестабилни денови и во август: Еве какво време не очекува

Според последните анализи кој ние ги направивме со помош на прогностичкиот модел ECMWF (Ценатар за среднорочна прогноза) новиот месец кој ни доаѓа а тоа е август ќе биде со температури близу нормалата или нешто посвеж и со почести врнежи што значи барем според моменталните анализи доста нестабилни денови треба да …

Повеќе »

Корал – минерал со силни терапевтски ефекти

Човекот одамна го оценил квалитетот на коралот како скапоцен камен. Древните украси од корали се откриени во неолитски слоеви во Швајцарија, Египет, Индија и во Рим. Тие се носеле и од жените, и од мажите. Повеќе од 2000г. се сретнува и во модата на розевите, црвените гердани, бројаници, талисмани, и …

Повеќе »

Лукот навистина има магична моќ: Еве 8 огромни придовки од него

Лукот навистина има магични моќи. Спречува настинки, уринарни инфекции и нуди многу придобивки за вашето здравје. Неговата нутритивна вредност е навистина голема, тој е природен антибиотик без негативни ефекти. Може да се користи свеж или зготвен. Возрасните кои се грижат за своето здравје треба да јадат по едно чешне лук …

Повеќе »

Како зимата да пристигна во Дебар: Погледнете што предизвика невремето во дебарскиот регион

Метерологот Славчо Поповски на својот Facebook профил објави фотографија на која се гледа како дебарскиот регион во овој летен период за неколку минути побеле од град.

Повеќе »

Босилек – кралска билка полна со здравје

Босилекот е познат низ целиот свет, a неговите сјајно зелени, миризливи и нежни листови го прават извонредно растениe кое ни стои на располагање за многу разни примени и секогаш е во служба на здравјето… Се користи во католичката и православната црква, го има во секој дом, во Италија го нарекуваат …

Повеќе »

Зошто мажите треба да јадат тиквички секој ден

Тиквичките се одлична храна, посебно за луѓето кои сакаат да ослабнат. Имаат малку калории, го исполнуваат желудникот и даваат чувство на ситост. Богати се со витамините Б и Ц, манган и калиум, а повеќето од нив се наоѓаат во кората, пишува Македонија Денес. Тиквичките се препорачуваат секој ден, бидејќи редовното …

Повеќе »

Невремето во големо Коњари направи големи штети, а предизвика и смртни случаи (Фотографии)

Во текот на вчерапниот ден силно невреме проследено со засилен ветер и пороен град ги погоди атарите на прилепските села Големо и Мало Коњари, како и Кадино село, при што настрадаа големи површини засадени со тутун, пипер, жито и други култури. Погледнете ги фотографиите од големо Коњари:

Повеќе »

Рафлесија – најголемето цвеќе во светот

Ова растение се нарекува Рафлесија „Rafflesia arnoldii“ и може да се најде во дождливите шуми на Суматра, остров во Индонезија и делови на Филипините. Растението нема листови и нема дршка. Има само еден цвет кој е најголем во светот и достигнува должина до 1 метар во дијаметар. Целосно израснатиот цвет …

Повеќе »

Најстарото Бонсаи дрво се наоѓа во Македонија

Бонсаито (мало засадено дрво во сад) потекнува уште од времето на египетската култура, а некои „се враќаат“ и до 4.000 години п.н.е. истражувајќи го неговото потекло. Фараонот Рамзес Трети на стотина храма им подарил градини со маслинки и палми, кои биле засадени во саксии, а имале главно медицински, лековити цели. …

Повеќе »